Međunarodni dan sestrinstva u Medicinskoj školi Osijek 12. svibnja 2021.

Autor: Administrator , 21. 5. 2021.

Međunarodni dan sestrinstva medicinske sestre i tehničari cijelog svijeta obilježavaju na dan 12. svibnja, u spomen na rođenje Florence Nightingale, začetnice modernog sestrinstva. To je jedan od najznačajnijih događaja na području sestrinske profesije. Svijet sestrinstva obiluje izazovima i otvoren je za sve koji žele sudjelovati u izgrađivanju spoznaja o najplemenitijoj profesiji u svijetu.

"Sestrinstvo - Glas koji vodi: Vizija budućnosti zdravstvene zaštite"

Ovogodišnja tema Međunarodnog dana sestrinstva, prepoznaje utjecaje globalne pandemije bolesti COVID–19 na zdravstveni sustav i medicinske sestre/medicinske tehničare te promišlja o tom utjecaju i u budućnosti. Trenutno živimo i radimo u jednom izazovnom vremenu, no upravo je ono prava prilika kako bi pokazali koliko smo s našim znanjem i vještinama potrebni društvu.

Međunarodni dan sestrinstva za našu je školu  jako važan dan. Prethodnih godina smo s našim učenicima odlazili na Trg Ante  Starčevića gdje smo promovirali našu školu i profesiju te našim smo sugrađanima mjerili vrijednosti glukoze u krvi i vrijednosti krvnog tlaka. Ove smo godine  naše aktivnosti prilagodili epidemiološkoj situaciji. Aktiv medicinskih sestara/tehničara, uz ravnateljicu Sanju Dravinski, mag.med.techn. pripremilo je izložbu „Medicinska sestra u zaštitnoj odjeći“, prezentaciju Međunarodni dan sestrinstva, video s poznatim citatima o sestrinstvu, video čestitku medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima, edukaciju o pravilnom higijenskom pranju ruku, mjerenje vrijednosti glukoze u krvi i vrijednosti krvnog tlaka djelatnicima škole te radionicu „Instrumentiranje“. Miroslav Kern, profesor latinskog jezika priredio je izložbu fenjara., u spomen na začetnicu modernog sestrinstva Florence Nihtingale, koju su zvali Dama sa svjetiljkom.

Pandemija koronavirusne bolesti predstavlja izazov za zdravstvene sustave, a zdravstveni radnici izloženi su velikom riziku. Zaštita zdravstvenih radnika od iznimne je važnosti za održavanje kontinuirane njege pacijenata i održavanje funkcioniranja zdravstvenih sustava. Potrebno je koristiti zaštitnu odjeću koja odgovara određenim standardima. Izložbu lutaka „Medicinska sestra u zaštitnoj odjeći“ priredili su nastavnici Martina Tot Vesić, mag.med.techn Mateja Hideg Vicić, mag.med.techn i Marko Maceković, mag.med.techn.

Učenice i učenici  4.s1 razreda: Josipa Rendulić, Aleksa Vidaković, Larisa Milanović, Leonardo Rakonca, Ivan Belezni i Doris Barunčić sa svojim nastavnicama stručno teorijskih sadržaja:  Ljiljanom Eršek, mag.med.techn., Ivanom Debelić, mag.med.techn. Mirjanom Kralj mag.med.techn. Marijom Maras, mag.med.techn. i Sanjom Višević, mag.med.techn.,   mjerili su vrijednost krvnog tlaka i određivali razinu glukoze u krvi zainteresiranim djelatnicima naše Škole. Akcija je organizirana od 11:30 – 13:00 sati u prigodno uređenom prostoru na ulazu u zgradu Škole.Tijekom akcije izmjerene su 39 vrijednosti krvnoga tlaka i određeno 31 razina glukoze u krvi.

Učenice 4.s1 razreda Jana Marčinković i Lucija Trošić, uz nadzor nastavnica strukovnih predmeta Ljiljane Grdić mag.med.techn., Branislave Laurović mag.med.techn. i Viktorije Ežbegović mag.med.techn., u predvorju Škole demonstrirale su uvijek važnu vještinu, pogotovo u ovo doba pandemije Covida 19 -   higijensko utrljavanje antiseptika u ruke.  Uz demonstraciju higijenskog utrljavanja antiseptika posjetitelji i sudionici događaja mogli su pratiti video zapis na istu temu u režiji učenika 4.s1 razreda (video možete pogledati u prilogu).

Učenice i učenici 3.s3 razreda:  Magdalena Jurić, Tea Milković, Nives Perković, Vladimir Jelinčić, Vinko Balentić, Matej Tokić i Sandra Basta, osmislili su video čestitku za svoje buduće kolegice i kolege. Video je podijeljen i na Facebook stranici škole gdje se čestitka virtualno širi. Također, povodom obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva izrađena je prezentacija na ovogodišnju temu „Sestrinstvo - glas koji vodi, vizija budućnosti zdravstvene zaštite“ . Unutar prezentacije obrađena je problematika nedostatka broja medicinskih sestra kao i sveprisutnog burnout sindroma. Prezentaciju izradile učenice Sara Marolin i Sara Šporčić (prezentaciju možete pogledati u prilogu).

Mentori: Ivana Ukić, mag.med.techn. Zdenka Omrčen, mag.med.techn. Ana-Marija Buljević, mag.med.techn. Maja Čebohin, mag.med.techn. i Milan Arambašić, mag.med.techn

Zbog izvanrednih okolnosti i novonastale situacije izazvane korona virusom, osmislili smo način kako obilježiti Naš dan pa smo tako izradili video s čestitkom, porukama i podrškom.

3.s2 i 3.s1 s razrednicama Majom Carević mag.med.techn. i Marijanom Nikolovski, mag.med.techn.

Radionicu na temu Instrumentiranje su organizirale i vodile nastavnice stručno teorijskih sadržaja  Marijana Jaman Galeković, mag.med.techn. i Viktorija Ežbegović, mag.med.techn.. U radionici su sudjelovali učenici 2.DT razreda u pratnji profesorice Andreje Mlinarević, podijeljeni u dvije grupe po 12 učenika. Tijekom boravka u školskom praktikumu dobili su osnovne informacije o djelokrugu rada operacijskih sestara- instrumentarki. Upoznali su se s vještinama instrumentiranja tako što su profesorice demonstrirale pojedine vještine potrebne za rad u operacijskoj sali a nakon toga učenici su vježbali demonstrirane vještine.

Učenici i djelatnici Medicinske škole Osijek svim medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima čestitaju njihov dan!

Ostale fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

Aktiv medicinskih sestara

Priloženi dokumenti: