> O školi  > Povijest

Početak prije 66 godine

Škola je počela s radom 1947. godine. Prema privremenom planu i programu učenici su u 1. razredu imali 960 sati teorijske i 360 sati praktične nastave. Školovanje je trajalo tri godine. Te prve školske godine bila su samo 4 stalno uposlena djelatnika, oni su obavljali nastavu i administrativno-tehničke poslove.

Iz iscrpnog izvješća prve ravnateljice Mire Herceg vidljivo je da su imali organizacijskih problema u nastavi - zbog velikog broja vanjskih suradnika, nedostatka prostora te novčanih problema. Uvjeti rada bili su skučeni, škola je u nekoliko prvih godina stalno mijenjala adrese (Europska avenija, Crkvena ulica, Radićeva ulica, Trg Sv. Trojstva, Cvjetkova ulica, Trg bana Josipa Jelačića). Od 1948. školovanje traje 4 godine. Prva generacija učenika završila je 1950. godine - ukupno 43 učenika. U školskoj godini 1950./51. škola mijenja naziv u Školu za liječničkog pomoćnika i to ostaje tako do 1958. Škola je imala i svoj internat, u njemu su bili smješteni učenici iz udaljenih krajeva.

Prva generacija

Razvojni put škole do današnjih dana

Godine 1953. škola je prestala s radom, no već je sljedeće godine ponovno osnovana. Školovanje sada traje tri godine. Godine 1956. škola je proglašena Višom školom za medicinske sestre. Uvjet za upis je bila položena velika matura, a studij je trajao tri godine. Za vrijeme studija obavljao se praktični rad u velikom broju zdravstvenih ustanova. Godine 1960. diplomirao je prvi naraštaj viših medicinskih sestara u Osijeku. Od 1959. Medicinska škola ulazi u srednjoškolski sustav obrazovanja, školovanje traje 4 godine, uvjet za upis je završena osmogodišnja škola i 19 godina starosti. U okviru škole djeluju kraće vrijeme škola za primalje (od 1947. do 1953.), škola za dječje njegovateljice (od 1961. do 1967.) i škola za bolničare (1958. do 1964.).

Godine 1962. Škola za medicinske sestre postala je Medicinska škola s dva smjera: medicinska sestra općeg smjera i medicinska sestra pedijatrijskog smjera. Od 1975. do 1990. škola je bila uključena u reformu srednjeg obrazovanja na taj način da je došlo do redukcije sadržaja struke (za čak 39,45 %). To je neizbježno dovelo do manjkavosti u stručnom osposobljavanju svih profila.

Godine 1977. škola je pridružena Kemijsko-prehrambenom školskom centru pod nazivom Školski centar "Ruđer Bošković". Direktor je bio Frano Dragun. Time je riješen dugogodišnji problem prostora, no centar je bio glomazna organizacija (1400 učenika, 96 djelatnika) koja ni jednoj školi nije omogućila razvoj. Od 1962. u školi se obrazuju zdravstveno-laboratorijski tehničari, od 1977. zubotehničari i farmaceutski tehničari, a od 1979. fizioterapeutski tehničari. Školska godina 1991./92. bila je zbog rata posebno teška, 186 učenika i 12 nastavnika moralo se preseliti u Rovinj jer su uvjeti u Osijeku bili jako loši (često granatiranje zgrade). U novoj sredini nastavnici su bili i pedagozi i roditelji, radili su na psihološkoj pomoći i smanjenju stresa učenika. Razvilo se zajedništvo i želja za povratkom kući.

Dana 24. srpnja 1992. osnovana je Medicinska škola, izdvojena iz velikog centra Ruđer Bošković. Jedan dio zgrade pripao je našoj školi. Nakon što su djelatnici obnovili uništeno sustavno se nastoji školu urediti, oplemeniti prostor radovima učenika, prigodnim panoima, fotografijama i slikama. Osim na uređenju prostora radi se na stručnom usavršavanju djelatnika i u svim područjima nastoji se školu privesti europskim standardima.

« Prosinac 2017 »

12.12.2017. 12:00
Obiteljski rizik za reumatoidni artritis
Djeca čije majke pate od reumatoidnog artritisa i sama imaju gotovo trostruko veći rizik obolijevanja od ove upalne reumatske bolesti, objavio je znanstveni časopis Arthritis Care & Research.

12.12.2017. 11:00
Škole, uvedite vodu uz školski obrok i pomo‡i ‡ete u smanjenju pretilosti!
Konzumiranje vode uz školski obrok može dovesti do smanjenja pretilosti kod djece, što bi istovremeno moglo smanjiti i troškove liječenja te troškove neizravno povezane s ovim problemom.