Stress Management in Schools

„Obrazovanje je cjeloživotno putovanje čije se odredište širi kako putuješ.” Jim Stovall

Grčka i avantura na Kreti

S obzirom na činjenicu da je nemoguće isključiti učenje iz riječi putovanje, u okviru Erasmus+ projekta naše škole „EMOJI“ – Explore Minds, Offer Joyous Ideas, sudjelovale smo na strukturiranom tečaju na temu upravljanja stresom u školi. Budući da smo u vremenu pandemije, nesigurnosti, brige za naše zdravlje i zdravlje nama bliskih osoba, često izložene stresu, uputile smo se u avanturu zvanu Heraklion, bez stresa.

Na sedmodnevnom tečaju u organizaciji Life Long Learning Center OLOKLIROSI - Erasmus Learn, sudjelovalo je oko 40 nastavnika iz Španjolske, Litve, Rumunjske, Češke, Poljske, Slovačke i Hrvatske. Na prvom smo se susretu upoznali i predstavili škole iz kojih dolazimo te susreli one s kojima bismo voljeli surađivati u budućnosti.

Daljnje su aktivnosti bile vezane uz upoznavanje sebe i svjesnosti svojih riječi i postupaka prema sebi i drugima. Unaprijedile smo osobne i socijalne komunikacijske vještine te promišljale o cjeloživotnom učenju, sve to kako bismo razvile pozitivno ozračje u razredu.

Aktivno slušanje i asertivna komunikacija temeljne su metode kojima možemo postići nižu razinu stresa unutar razreda. Zbog toga smo vježbali uspostavljanje kontakta očima, koji nam je u današnjem vremenu prijeko potreban, kroz igru smo prošli sve faze nastanka grupe te osjećaje koji se tada pojavljuju (nesigurnost, uplašenost, neprihvaćenost i dr.) te vježbali postavljanje vlastitih granica i poštivanje tuđih.

Također, u miru i ljepoti šume Fourni blizu Arhanesa, naučili smo neke od tehnika mindfulnessa te promišljali o vlastitim ciljevima, snagama i vrijednostima.

Edukatori su se uistinu potrudili spojiti teoriju i pratični dio rada na naizgled nespojiv način. Posjetili smo Arheološki muzej u Heraklionu u kojem smo imali zadatak spoznati i prihvatiti različitost doživljaja muzejskih artefakata te iste te doživljaje povezati sa svakodnevnim životom.

Muzej nas je oduševio raznolikošću i brojnošću povijesnih artefakata, posebice onih iz vremena minojske kulture, a čije smo središte i posjetili u Knosu. Ljepota toga mjesta, spoznaja i svjesnost da stojimo na mjestu prve visoke  europske civilizacije dala je draž našem putovanju i obrazovanju.

Kao što smo i napisale, nemoguće je isključiti učenje iz riječi putovanje, a mi smo, između ostaloga, naučile puno zanimljivih činjenica o njihovom načinu života i kulturi.

• Krećani ne staju pješacima na pješačkom prijelazu, ali staju pješacima u sred kružnog toka
  • na Kreti postoji problem s pitkom vodom pa na krovovima imaju spremnike vode
  • u svakom restoranu dobijete bocu vode koju ne naplaćuju
  • trgovine rade svaka dva dana
  • više ne razbijaju tanjure na zabavama jer im je to postalo skupo, sada bacaju maramice
  • vrlo su gostoljubivi, uvijek dobijete u restoranu nešto gratis (raki, kolač i sl.).
  • nisu minjonci već minojci :)
  • tlo se na Kreti trese, a nas dvije smo osjetile dva najjača potresa u zadnjih nekoliko desetaka godina :) odmah smo primijenile sve naučeno o stresnim situacijama :)

A što se tiče grada i njegove ljepote, neka naše fotografije svjedoče o njemu te neka vam budu poticaj upustiti se u različite avanture.

Ana Rajković, prof., Ana Azenić, prof.