Mindfulness & Meditation: Outdoor and Relaxing Education (Alicante, Spain), mobilnost

Peta mobilnost u okviru Erasmus+ projekta Medicinske škole Osijek „EMOJI“ održala se od 10. listopada 2021. do 16. listopada 2021. godine u Alicanteu, Španjolska. Tema mobilnosti bila je: Mindfulness & Meditation: Outdoor and Relaxing Education. U mobilnosti su sudjelovale ravnateljica Medicinske škole Osijek Sanja Dravinski te Ivana Marček, mag. physioth.  Ostali polaznici međunarodnoga tečaja dolazili su iz različitih europskih država: Belgija, Poljska, Italija, Mađarska, Srbija, Bugarska i Makedonija.

Edukacija je bila podijeljena na dva dijela. Dio aktivnosti održavao se na otvorenom prostoru, a drugi dio u predavaonici. U jutarnjim satima organizirana je tjelovježba na plaži te prakticiranje različitih tehnika joge. Ostale aktivnosti provodile su se u dvorani kroz mindfulness predavanja i radionice. Između predavanja sudionici su bili uključeni u vođene meditacije.  Licencirana instruktorica joge i voditeljica tečaja bila je Susane Medina. Voditeljica je dala sve od sebe kako bismo pravilno odradili tjelovježbu i tehnike opuštanja te što bolje shvatili povezanost unutarnje snage i osobnih misli s doživljajem vanjskoga svijeta.

Predavanja su bila sažeta i zanimljiva, prepuna videa, slika i ostalih materijala s temom mindfulnessa. Navodila su sudionike na promišljanje  o svojim stavovima, pogledima na svijet, doživljajem samoga sebe, pozitivnom razmišljanju i očuvanju mentalnoga zdravlja. Uz predavanja održavale su se i brojne interaktivne radionice. Na konkretnim primjerima istražili smo reakcije ljudi na utjecaj okoline, utjecaj glazbe, hrane, zvuka i mirisa na naše unutarnje zadovoljstvo, izazivanje različitih emocija i prihvaćanje istih te doživljaj različitih životnih situacija bez osude, posebice bez osude prema sebi. Važna poruka edukacije bila je pronaći unutarnji  mir i živjeti u skladu sa sobom. Predavačica je na skupinu polaznika uspjela prenijeti karizmu i duh onoga što primjenjuje i živi te je stvorena atmosfera povjerenja i sklada što je pridonijelo boljem dojmu o edukaciji.

Osim edukativnoga dijela, organizatori su se pobrinuli da nam tijekom mobilnosti ne nedostaje i ostalih zabavnih sadržaja te su nam organizirali razne kulturne sadržaje, npr. obilaske grada te upoznavanje predivne prirode i ljepote Alicantea. Od toga bih istaknula vožnju taksijem do dvorca Svete Barbare od kojega se pruža pogled na grad i okolicu, posjet Arheološkom muzeju koji je uvršten u 15 najboljih u Europi, vožnju podzemnom željeznicom te izlet na piratski otok Tabarcu, otok koraljnih grebena, s bogatom poviješću te divnim plažama i toplim morem za kupanje i opuštanje. Za kraj druženja pripremili su nam escape room kako bismo provjerili snalažljivost i još bolje upoznali šarolikost Alicantea. Unatoč tomu što grad ima više od 300 000 stanovnika, zahvaljujući mnoštvu pridošlih stanovnika iz različitih dijelova Europe, čini se kao vrlo ugodan i prijateljski za sve ljude u njemu.

Sudionici tečaja imali su dovoljno vremena za upoznavanje, druženje, razgovor o novim, budućim projektima te razmjenu kontakata. Sedam dana proletjelo je nevjerojatnom brzinom i koliko nam je bilo teško napustiti tako divno okruženje i dobru ekipu, zadovoljstvo je bilo još veće zbog povratka jer ćemo imati priliku prenijeti naučeno kolegama i učenicima Medicinske škole Osijek.  Toplina i čari Alicantea ipak će se zadržati malo duže u nama.

Ostale fotografije pogledajte u Foto-galeriji

Ivana Marček, mag. physioth.