Erasmus+ „EMOJI“- Midnfulness for Teachers- A Hands-on Approach

Posljednja mobilnost u okviru našeg Erasmus+ projekta „EMOJI“ bila je Firenci u organizaciji Europass Teacher Acadamey. Od 21. do 26. ožujka pohađale smo tečaj „Mindfulness for Teachers- A Hands-on Approach“. Mindfulness poboljšava pažnju, koncentraciju, pamćenje, regulaciju osjećaja i ponašanja, spavanje, odnose s drugima, samopouzdanje te kvalitetu života što je dokazano u brojnim istraživanjima.

Podučavanje može biti vrlo stresan posao, ali mindfuless može poslužiti kao vrijedna metoda smanjenja stresa koji mnogi od nas doživljavaju tijekom školskih dana. Tim metodama nas je podučila naša trenerica Elena Manneli te su  s nama radili i učili nastavnici iz Poljske, Španjolske i Mađarske.

Cilj tečaja je bio naučiti više o tome što je mindfulness i kako se najbolje može integrirati u naše škole. Mindfulness pomaže umiriti se, sabrati svoje misli i reagirati svjesnije u stresnim i izazovnim situacijama života. Uspostavili smo čvrste temelje o samostalnom prakticiranju mindfulessa tijekom tečaja, te smo naučili kako nama i našim učenicima može pomoći unutar i izvan škole.

Prolazeći kroz različite aktivnosti doista smo iskusile sve dobrobiti mindfulessa. Vježbe su vrlo jednostavne i kratke, neke su aktivne, a neke mirnije. Potrebno je samo usmjeriti pažnju na jednu stvar. Kada pažnja odluta, to ne znači da smo nešto pogriješili ili da je prestala vježba mindfulnessa. Primijetiti da je pažnja odlutala i vraćati pažnju ponovno na fokus jest mindfuless. Cilj je nastaviti s praksom u svakodnevnom životu te smanjiti stres radu u školi i privatno. Ustanovile smo kako razne aktivnosti mogu biti dio rada s učenicima i kako ih možemo prilagoditi različitim prilikama i okruženju. Sigurne smo kako će naši učenici uživati ​​u tim aktivnostima i biti manje pod stresom oko svojih obveza u školi jer mindfulness doista može osnažiti pojedince u prevladavanju svakodnevne brige. Divna okolnost tečaja su i nova poznanstva koja smo sklopili s ostalim sudionicima. Nastavnici su bili sjajni, te smo razgovarali i prenijeli svoja iskustva u radu u školama. Također smo naučile više o drugim obrazovnim sustavima te smo razmijenili primjere dobre prakse i kreativne ideje.

Nakon radnog dijela dana, popodneva smo provodili u obilasku i istraživanju Firence. Jedan dan proveli smo i u otkrivanju ljepota Toscane, te posjetili Pisu, Siennu te San Gimignano.

Iskustvo sudjelovanja u Erasmus+ projektu obogatilo nam je živote i naučilo nas puno više nego što smo očekivale.

Slike možete pogledati u našoj foto-galeriji.

Anita Ivanković, prof. engleskog i njemačkog jezika i Elena Džojić, prof. engleskog i njemačkog jezika

« Ožujak 2024 »