WorldSkills Croatia

WorldSkills Croatia 2024.

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i ove 2024. godine organizira u Zagrebu Državno natjecanje učenika strukovnih škola – WorldSkills Croatia 2024., najveći događaj u obrazovanju u Republici Hrvatskoj i najveće natjecanje u ovomu dijelu Europe.

Više od 350 najboljih učenika iz više od 200 strukovnih škola će se natjecati u 42 strukovne discipline – od tradicionalnih struka, kao što su zidarstvo, stolarstvo, frizerstvo, slastičarstvo, pekarstvo i cvjećarstvo, pa do suvremenih disciplina poput administracije IT sustava, mehatronike, CNC i CAD-CAM tehnologija ili interdisciplinarne discipline poput robotike. Tijekom tri dana natjecanja očekuje se oko 10000 posjetitelja, između ostalih i učenika iz više od 100 osnovnih škola iz cijele Hrvatske.

WorldSkills Croatia povezuje strukovne škole, mnogobrojne partnere i poslodavce koji u svojoj djelatnosti koriste tehnologiju, proizvode ili pružaju usluge povezane s tom disciplinom te zapošljavaju učenike koji su završili srodne strukovne škole. Sudjelovanje predstavnika gospodarstva jedan je od ključnih načina kako postići dugoročni cilj – povećanje zapošljivosti učenika koji su završili strukovne škole. Poslodavci svojim sudjelovanjem doprinose i društvenoj odgovornosti za razvoj obrazovnoga sustava.

Strukovna natjecanja prepoznata su na nacionalnoj, europskoj i svjetskoj razini kao važan mehanizam promocije izvrsnosti i privlačnosti strukovnog obrazovanja. Agencija u tu svrhu koristi i sredstva 13.5 milijuna eura vrijednog ESF+ projekta čiji je cilj povećati privlačnost i društveni ugled strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. U suvremenom životu sve više uviđamo važnost strukovnih vještina te koliko nam razni stručnjaci olakšavaju i pojednostavljuju svakodnevni život.

S obzirom na činjenicu da je glavna svrha WorldSkills Croatia natjecanja promocija i popularizacija strukovnog obrazovanja te poticanje učenika završnih razreda osnovnih škola na upis u strukovne škole, posjetom Državnome natjecanju WorldSkills Croatia učenici osnovnih škola, kao i njihovi roditelji, imaju priliku vidjeti mogućnosti koje pruža strukovno obrazovanje, uvjeriti se u atraktivnost strukovnih zanimanja i izvrsnost koju mogu dobiti u strukovnim školama. WorldSkills Croatia natjecanje je prepoznato kao važna karika u popularizaciji strukovnih vještina, vjerujemo da će i ubuduće doprinositi hrvatskom obrazovnom sustavu, gospodarstvu, a u širem kontekstu i kvaliteti života u Hrvatskoj.

Od 13. - 15. 05. 2024. godine održat će se Državno natjecanje učenika strukovnih škola, a učenici naše „Crvene kockice“ su izborili državnu tj. najvišu razinu. Učenici/a koji nas ponosno predstavljaju u Zagrebu su  Marko Radojčić (4.ft), 4.razred fizioterapeutski tehničar sa svojim mentorom Jagom Lucićem, mag.physioth i učenica Marija Mušura, 4. razred (4.s1), smjer medicinska sestra/ tehničar opće njege sa svojom mentoricom Majom Carević, mag.med.techn, koja se natječe u disciplini Zdravstvena njega.