Treći transnacionalni sastanak TPM3

Treći transnacionalni sastanak projekta 4teen: Writing, Acting and Playing održan je od 1. do 3. rujna 2022. godine. Ovaj sastanak bio je posljednja aktivnost i putovanje ovoga Projekta. U Antaliju otišle su: Mirela Grubišić, prof. i Anita Ivanković, prof., koordinatorica Projekta.

Radni dio trodnevnoga sastanka uključivao je razgovore o aktivnostima koje su provedene tijekom trajanja Projekta. Bilo ih je zaista mnogo i svi su bili uspješni unatoč pandemiji i ratu u Ukrajini. Osim sastanaka, održana je i konferencija u organizaciji partnera iz Trabzona, Turske, „The Art of Teaching“. Konferenciju su na daljinu, koristeći zooom aplikaciju, mogli pratiti i ostali članovi timova partnera. Tako je konferenciji, iz Medicinske škole Osijek, prisustvovala Renata Gal, prof.

Kako bi nam olakšali radni dio susreta, domaćini su organizirali dva izleta, u Pamukkale i izlet brodom uz obalu Antalije. Pamukkale su zaista čudo prirode, bijele vapnenačke stijene s plitkim bazenima tople vode u kojima se navodno i Kleopatra kupala. Izlet brodom vodio nas je uvalama uz obalu Antalije. Egejsko more, u Antaliji, toplije je od Jadranskoga. Bistro je i zelenkastoplave boje, no nema toliko života i šarenila niti školjki kao što se može naći u našem moru.

O gradu Antaliji možemo reći da nas je iznenadio veličinom. To je moderan i turistički, tj. zapadnjački orijentirani grad pa je i dosta skup. Novi dio grada svojom dužinom proteže se  uz dugačku plažu, dok se stari dio uzdiže nad oštrim klisurama iznad mora. Stanovnici i turisti borave na plaži cijeli dan, pa i noću, kada cijele obitelji organiziraju noćne piknike. Sitni kamenčići koji čine plažu sive su i crne boje. Taj novi dio grada potpuno je turistički organiziran i planski izgrađen te se između plaže i hotela nalaze bezbrojni kafići i restorani koji nude i tradicionalnu i međunarodnu kuhinju.

Škola domaćin, Adem Tolunay Anadolu Lisesi, moderna je škola u kojoj im jedino poteškoću stvara internet kao i u cijeloj Turskoj. Škola ima prekrasno uređeno, veliko dvorište u kojem učenici provede mnogo vremena. Učionice su gotovo iste kao i naše, a učenici odlično govore  engleski jezik.

Turci su izvrsni domaćini, ljubazni i druželjubivi. Trude se govoriti engleski ili njemački jezik s brojnim strancima koji ih posjećuju. Ako ste željni avanture, dovoljno je jednom se provozati njihovim taksijima. Bit ćete sretni kada stignete živi i zdravi na odredište. Čudit ćete se kako uz tako ludu vožnju po sredini ceste gurajući se između ostalih automobila ili uskim uličicama te dovikivanjima vozača kroz otvorene prozore, niste vidjeli niti jedan sudar ili nesreću.

Nakon dvije godine druženja, rada, truda i vremena, došao je trenutak u kojem se trebalo pozdraviti. Svaka škola dobila je diplomu koordinatorice Projekta. Našu diplomu možete vidjeti u fotografijama. Ona će vam reći da smo ostavili dojam vrijednih ali i simpatičnih ljudi na koje su se mogli osloniti kako bi ovaj Projekt bio uspješan. Rastali smo se s obećanjima o daljnjoj suradnji i nastavku prijateljstava. Za sada, u virtualnom svijetu do neke nove prilike i zajedničkoga projekta.

Anita Ivanković, prof.

Mirela Grubišić, prof