SVJETSKI DAN BUBREGA, 9. OŽUJKA 2017.

Autor: Vesna Suvala, 11. 3. 2017.

Debljina i kronična bolest bubrega

Zdrav život za zdrave bubrege

Cilj obilježavanja Svjetskog dana bubrega jest podizanje svijesti o životno važnoj ulozi bubrega u očuvanju zdravlja te umanjiti učestalost bubrežne bolesti i njen štetan utjecaj na cijeli organizam.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana bubrega 9. ožujka 2017. Udruga dijaliziranih, transplantiranih i kroničnih bubrežnih bolesnika Osijek organizirala je akciju u prostoru „Merkatora“ od 11-13 sati. U akciji su sudjelovali učenici četvrtih razreda Medicinske škole Osijek; Lucija Andračić, Maja Kopić, Tanja Cvitković, Ana Tremboš, Milan Nikolić, Lorena Tomašević, Domagoj Trepčić te nastavnici Robert Lovrić, Viktorija Ežbegović i Jasenka Vujanić. Tijekom akcije krvni tlak je izmjeren kod 76 građana, a razina glukoze u krvi kod 82 građana.

Debljina je značajan čimbenik rizika u razvoju kroničnih bolesti. Značajno pogoršava kvalitetu života kako psihološku tako i socijalnu. Dobro je što se debljina može spriječiti ponajprije informiranjem i edukacijom o zdravom načinu života i ukazivanjem na loše posljedice. Tri su najvažnije stvari u procesu mršavljenja: dijeta, veća tjelesna aktivnost i modifikacija stila života. Čak i male promjene na tjelesnoj težini mogu utjecati na razinu šećera i masnoća u krvi i krvni tlak, te time povoljno djelovati na srce i krvne žile. Gubitak na tjelesnoj težini imat će i pozitivan učinak na tjelesnu aktivnost - manje ćete osjećati umor, te ćete biti pokretljiviji zahvaljujući manjem opterećenju zglobova.

Pokrenite se za zdravlje svojih bubrega: šetajte, bavite se plivanjem, trčanjem, omiljenim sportom, prošećite psa ili jednostavno odaberite stepenice umjesto lifta!