25. SVJETSKI DAN BOLESNIKA 11. veljače 2017.

Autor: Vesna Suvala, 17. 2. 2017.

Svjetski dan bolesnika, koji se obilježava 11. veljače,svake godine, prigoda je za posvećivanje posebne pozornosti položaju bolesnih, ali i poziv onima koji im velikodušno pomažu, počevši od članova obitelji, zdravstvenih djelatnika i volontera, da još spremnije svoj poziv stave u službu promicanja dostojanstva ljudske osobe. Zdravstveni djelatnici pozvani su stoga ophoditi se s bolesnikom kao s osobom koja, zasigurno, treba pomoć, katkad čak i za najjednostavnije stvari, ali koja u sebi nosi dar koji može dijeliti s drugima.

Učeći na iskustvu tuđe bolesti, zdravstveni djelatnici postaju sposobni suočiti se i s vlastitim ljudskim slabostima i ograničenjima, ali i pronaći novi poticaj u pružanju vlastitog doprinosa, širenju kulture koja poštuje život, zdravlje i okoliš.

Svjetski dan bolesnika utemeljio je papa Ivan Pavao II. 1992. godine, i svake godine Sveti otac papa upućuje svoju poruku bolesnicima.

Poruka Svetog Oca Franje ove godine za 25. Svjetski dan bolesnika 11.veljače 2017. je:

»Zadivljenost Božjim djelima: Velika mi djela učini Svesilni…« (Lk 1,49)

Na blagdan Gospe Lurdske i 25. Svjetski dan bolesnika, 11. veljače đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, u pratnji biskupskog vikara za pastoral grada Osijeka, mons. dr. Vladimira Dugalića te  učenika Medicinske škole Osijek posjetili su pacijentice Klinike za ginekologiju KBC-a Osijek.

Pacijentima svih odijela Kliničke bolnice Osijek poruku pape Franje i prigodnu molitvu uz blagdan Gospe Lurdske podijelili su učenici četvrtih razreda Medicinske škole Osijek te im čestitali Dan bolesnika.

Učenici koji su posjetili bolesnike u Kliničkom bolničkom centru Osijek:

4s1: Lea Antolović, Anita Duvnjak, Dora Mićan, Nina Grahovac, Marko Bondža, Dominik Bogojević, Matej Jurković, Dorijan Galunić, Monika Kovač, Gabrijela Kovačević, Lora Galić, Laura Anić, Ana Jasnić, Bruno Bolvanac, Dora Kovačević, Karmen Kovač, Laura Filipović, Karmen Drokan, Iva Ferenc, Renata Jakić.

4s2:Antonia Tkalec,Bernarda Vulić,Iva Štebih,Ines Plečko,Bojana Mitrović,Nikolina Rabić,Ivana Parać,Mia Viljanac,Kristina Petek,Jelena Daskalova,Ivona Kezić,Matea Pernar,

4s3: Sara Bajić, Vanja Martinović, Sara Mijoč, Adrijana Milnović, Marija Opančar, Matea Paradžik, Nicole Pavlić, Barbara Perak, Dea Predrijevac, Anja Stojanović, Martina Šarić, Vlatka Tadijan, Domagoj Trepčić, Franjo Vlajčić, Minja Živković, Dolores Živadinović.

Akciju vodile: Sanja Višević, mag. med. techn., Maja Carević, mag. med. techn. i Mateja Hideg, bacc.med.techn.