AMBASADORI SOLIDARNOSTI

Autor: Vesna Suvala, 16. 5. 2016.

U organizaciji Centra za mirovne studije, povezujući rad inicijativa GOOD i Dobrodošli, od 8. travnja 2016. do 10. travnja 2016. godine u Slavonskom Brodu, održan je trening „Postani ambasador/ica solidarnosti“. Ciljevi treninga bili su: upoznavanje sudionika/ica s uzrocima i kontekstom humanitarne krize, poticanje sudionika/ica za kritičko promišljanje predrasuda i stereotipa o izbjeglicama te transformaciju istih, stjecanje novih znanja i vještina javnoga komuniciranja u školama i zajednicama o problemima i rješenjima humanitarne krize te oblikovanje konkretnih ideja kao doprinosa izgradnji društva dobrodošlice.

U Slavonskom Brodu imali smo i radionicu interkulture na engleskom jeziku zajedno s volonterima iz Latvije, Bugarske, Grčke, Francuske i Italije te smo svoja iskustva dijelili s volonterkama iz UNHCR-a, Isusovačke službe za izbjeglice itd. Na treningu su sudjelovali srednjoškolci iz Osijeka, Vukovara, Valpova, Slavonskoga Broda, Rijeke i Siska. Nakon treninga  nastavljamo svoju suradnju s CMS-om. Odlučile smo provoditi radionice po školama, žive knjižnice, kvizove, javne akcije i sve ostalo čega se sjetimo. Održale smo radionicu u Prirodoslovnoj-matematičkoj gimnaziji Osijek (1.a), Srednjoj školi Valpovo (1.ek.) i dvije radionice (u 2.s3 i 1.s1) u našoj Medicinskoj školi Osijek. Uskoro ćemo, u našoj Školi, organizirati i „živu knjižnicu“. Također, namjeravamo organizirati i „kino pod zvijezdama“.

9. svibnja 2016. godine ambasadorice iz Osijeka i ambasadori iz Vukovara prisustvovali su konferenciji „Migracije- prilika za Hrvatsku?".Tamo je bila i zadruga „Okus doma“ (Taste of home) koja okuplja izbjeglice i volontere te oni kuhaju jela iz svojih zemalja. Isprobali smo arapske, senegalske i libijske okuse hrane. Zajedno s izbjeglicama održala se i „živa knjižnica“. „Žive knjige“ bile su: Zinka Mujkić, Sadou Diagne i Rima Šemsidini. S njima smo se družili i, doista, predivni su ljudi. Naravno, iza tih svih događaja čvrsta je podloga, a to je naše prijateljstvo i želja za brisanjem granica i ujedinjenjem u različitosti. Tu je i naša ljubav prema svim ljudima kao i  želja da im pomognemo. Sve što smo doživjeli za nas je dragocjeno iskustvo koje nikada nećemo zaboraviti. Svoj volonterski rad nastavit ćemo još dugo raditi. Sljedeća postaja je tjedan izbjeglica u Zagrebu. Ambasadorice koje su sudjelovale u Projektu te provodile radionice i akcije su: Tea Jažić, 3.a Prirodoslovno - matematička gimnazija Osijek, Elena Lukić, 1.g Srednja škola Valpovo i moja malenkost. Posebno se zahvaljujem profesorici Mirti Faktor koja je podržala ovu inicijativu i pomogla nam u ostvarivanju radionica. Ne budite aktivni samo na fejsu ;)

Monika Feher, 2.l

« Ožujak 2024 »