MEĐUNARODNI DAN SESTRINSTVA - 12. svibnja 2016.

Autor: Vesna Suvala, 13. 5. 2016.

Medicinska je škola Osijek, povodom obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva, na Trgu Ante Starčevića od 9:00 do 12:00 sati organizirala aktivnost „Dobro je činiti dobro – građanima s ljubavlju.“ Učenici su se u aktivnost uključili mjerenjem krvnoga tlaka, određivanjem razine šećera u krvi te podjelom edukativnog materijala građanima Osijeka. Izmjerene su 192 vrijednosti krvnoga tlaka i određena je 241 razina glukoze u krvi.

Medicinske sestre: snaga za promjene

Središnja poruka ICN-a ove je godine usmjerena na potrebu za snažnim i održivim zdravstvenim sustavom. Postavlja se pitanje kako medicinske sestre mogu doprinijeti osnaživanju zdravstvenih sustava u svijetu. Medicinske su sestre članovi najveće (najbrojnije) skupine zdravstvenih djelatnika, prisutne u svim odsječcima te uvelike mogu utjecati na održivost zdravstvenih sustava na lokalnoj, državnoj i globalnoj razini. Medicinske sestre svojim iskustvom, kreativnošću, stavovima i čvrstoćom te pregovaranjem u politici doprinose oblikovanju plana rada, promjenama u donošenju odluka i uopće zdravlju populacije. Promicanjem sestrinskog glasa poboljšava se kvaliteta pružanja zdravstvene usluge, doprinosi se jačanju zdravstvenih sustava te razvoju i održivosti sestrinskoga zanimanja. Medicinske su sestre snaga koja može i treba osigurati da vlade i političari razumiju važnost i zadaću medicinskih sestara u suočavanju s novim izazovima koji se nameću zdravstvenim zanimanjima danas, ali i izazovima u budućnosti.

U obilježavanju Međunarodnog dana sestrinstva sudjelovali su učenici trećih i četvrtih razreda:

3. s1 razred: Laura Filipović, Karmen Drokan i Renata Jakić;

3. s2 razred: Antonia Tkalec, Miro Vuksanović i Stjepan Matanović;

3. s3 razred: Milan Nikolić, Domagoj Trepčić i Matea Paradžik;

4. s1 razred: Marija Poslon, Izabela Černjava, Antonio Vereš, Melani Matan, Ema Lišnjić i  Filip Franjić;

4. s2 razred: Kristina Brinclik, Maja Savadinović, Tena Brkić, Andrijana Ferić, Lorena Zdravčević, Gordana Pojatić i Jelena Kršić;

4. s3 razred: Nemanja Cvijanović, Hrvoje Horvat, Leo Kunštek, Melissa Lobb, Matea Ostrički, Iva Mihalj i Mihaela Rajčević

te njihovi nastavnici: Vera Rogina, Jadranka Marušić, Jasenka Vujanić, Ljiljana Grdić, Marija Maras, Mirjana Kralj-Vasilj, Marijana Jaman Galeković, Branislava Laurović, Robert Lovrić i Martina Tot. Prigodan plakat na središnju temu ICN-a izradili su učenici 3. s3 razreda i nastavnik Robert Lovrić.

« Ožujak 2024 »