STRUČNA EKSKURZIJA U FARMACEUTSKI BOTANIČKI VRT “ FRAN KUŠAN”

Autor: Vesna Suvala, 29. 5. 2015.

Učenici trećih razreda Medicinske škole Osijek, farmaceutski tehničari I  zdravstveno-laboratorijski tehničari u pratnji svojih profesora Marike Ćebo, Vesne Kasač, Ivane Nemet I Ivana Kordića, posjetili su 15.05.2015. godine Farmaceutski botanički vrt “Fran Kušan” u Zagrebu.

U vrtu nas je dočekao voditelj vrta dr.sc. Dario Kremer.

Upoznao nas je s povjesnim nastankom vrta, govorio o prof.dr.sc. Franu Kušanu , osnivaču vrta te prvim profesorom Farmaceutske botanike na Farmaceutskom fakultetu Zagreb. U vrtu je smješten Zavod za farmaceutsku botaniku, botanička zbirka, laboratorij te Zavod za mikrobiologiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta. Saznali smo da danas u vrtu raste oko 1000 biljnih vrsta, od kojih je njih 650 ljekovito ili otrovno. Vidjeli smo da je vrt podijeljen na dva velika dijela,

prvi sistemski dio gdje su biljne vrste raspoređene prema razvojnom slijedu, te drugi vegetacijski dio vrta gdje su čitave biljne zajednice, uglavnom šume s ljekovitim biljem.Učenici su s pozornošću slušali I promatrali zanimljive biljne vrste, ginko, rogač, grimizni naprstak, smreku, tisu, gorocvijet, ehinaceu, ljekoviti sljez, timijan ,ricinus, velebilje, kukurjek, hibiscus, poljska preslica, rabarbara, podbjel I drugo ljekovito bilje.

Ovom prigodom se zahvaljujemo prof. Dariu Kremeru na ljekovitom bilju koje je poklonio našoj školi a  koje će služiti našim učenicima za stručnu edukaciju .

Spoznali smo o velikoj važnosti botaničkih vrtova u očuvanju biološke raznolikosti I podizanju svijesti kako bi što više botaničke vrtove uključili u svjetske programe zaštite prirode.

Marika Ćebo

« Svibanj 2024 »