SVJETSKI DAN ZDRAVLJA

Autor: Vesna Suvala, 29. 4. 2014.

Svjetski dan zdravlja obilježava se 7. travnja u povodu obljetnice osnivanja Svjetske zdravstvene organizacije 1948. godine. Svake godine Svjetski dan zdravlja naglašava jedan prioritetni javnozdravstveni problem, a ove godine su za temu odabrane transmisivne bolesti odnosno bolesti koje prenose vektori (vector-borne disease) popraćenu sloganom „Mala bića, velika prijetnja“ (Small creatures, big threat).

Ovogodišnjim Svjetskim danom zdravlja, ističe se prijetnja koju predstavljaju vektori poput komaraca, nevida (papatača), krpelja, stjenica i drugih organizama, koji su odgovorni za prijenos niza bolesti od kojih obolijevaju ljudi i životinje.

U okviru obilježavanja Svjetskog dana zdravlja u organizaciji Grada Osijeka, svake godine sudjeluje i Medicinska škola Osijek. Sudjelovali su učenici četvrtih razreda smjera medicinska sestra/medicinski tehničar općeg smjera i njihove nastavnice struke.

U okviru provedene akcije, građanima grada Osijek mjerene su vrijednosti krvnog tlaka, razina šećera u krvi te tjelesna masa.

Ukupno je kod 130 građana  izmjeren krvni tlak, kod 200 građana izmjerena je razina šećera u krvi i kod 40 građana izmjerena je tjelesna masa.

Upravo je i cilj ovih naših aktivnosti povećati svijest građana o potrebi očuvanja i unapređenja zdravlja, te na vrijeme otkriti nepravilne i visoke, vrijednosti krvnog tlaka i razine šećera u krvi. Tako smo današnjom akcijom otkrili visoke vrijednosti šećera u krvi kod  nekoliko građana , a vrijednosti su se kretale od 13,9-22,4 mmol/l, jednako tako smo otkrili  povišene i visoke vrijednosti krvnog tlaka ( 140/90 – 200/100 mmHg).

U akciji su sudjelovali sljedeći učenici: P. Mićan, D.Pleša, I.Bendra, A.Minarik, V.Šimić, M.Pavlić (4s1), K.Josipović,  N.Josipović, V.Kostolanović, M.Nikić, N.Jurilj (4s2), L.Lulić, N.Kerezović, E.Ćosić, P.Brajković, D.Juka, F.Šeperac (4s3) i njihove nastavnice struke: Marijana Nikolovski, Marija Maras i Sanja Dravinski.

« Svibanj 2024 »