Vijesti iz znanosti - Nobelova nagrada 2013.

Autor: Damir Miler, 16. 12. 2013.

Nobelove se nagrade dodjeljuju svake godine pojedincima ili skupinama za  izvanredna istraživanja, nove tehnike i tehnologije ili izniman doprinos društvu. Pri samom spomenu Nobelove nagrade u glavi većine ljudi se stvara slika univerzalnih genijalaca i briljantnih pojedinaca koji su je dobili. Ovogodišnje dobitinike oblilježili smo progodnim panoom.

Mirela Grubišić, prof.

EKONOMIJA - Nobelova nagrada za ekonomiju dodijeljena je američkim znanstvenicima Eugeneu Fami, Larsu Peteru Hansenu i Robertu Shilleru u Stocholmu, za istraživanje koje je poboljšalo kvalitetu dugoročnih prognoza cijena imovine.

MIR - Nobelovu nagradu za mir dobila je UN-ova Organizacija za suzbijanje kemijskog oružja (OPCW), koja nadgleda uništavanje sirijskog kemijskog arsenala.

KNJIŽEVNOST - Nobela za književnost dobila je kanadska spisateljica Alice Munro, "vladarica suvremene kratke priče". Kanađanka se tako pridružila Ernestu Hemingwayju, Rudyardu Kiplingu, Ivi Andriću i mnogim drugim velikanima svjetske književnosti koji su dobili Nobelovu nagradu.

KEMIJA - Američki znanstvenici Martin Karplus, Michael Levitt i Arieh Warshel dobitnici su Nobelove nagrade za kemiju,  za razvoj kompjutorskih modela složenih kemijskih procesa.

MEDICINA - Amerikanci  James Rothman i Randy Schekman te Nijemac Thomas Suedhof dobitnici su  Nobela  za medicinu , za istraživanje kako stanice organiziraju sustav prijenosa.

FIZIKA - Nobelova nagrada za fiziku dodijeljena je zajednički Francoisu Englertu i Peteru W. Higgsu za teorijsko otkrivanje mehanizma koji doprinosi našem razumijevanju porijekla mase subatomskih čestica, koje je nedavno potvrđeno pronalaskom te predviđene fundamentalne čestice, od strane ATLAS i CMS eksperimenata u CERN-ovom Velikom hadronskom sudaraču (LHC).

Nobelova nagrada nosi ime po Alfredu Nobelu, švedskom industrijalcu i izumitelju dinamita. 1895.godine u švedsko–norveškom klubu u Parizu obznanio je ideju o osnivanju fonda iz kojeg bi se dodjeljivala nagrade najzaslužnijima. Nobel je bio zaprepašten i šokiran načinom na koji je svijet upotrebljavao njegov izum – dinamit i u toj činjenici leži razlog njegove odluke da se nagrade dodjeljuju onima koji svojim sposobnostima najviše doprinose čovječanstvu.
Prva svečanost dodjele Nobelovih nagrada za književnost, fiziku, kemiju i medicinu je održana na Kraljevskoj glazbenoj Akademiji u Stockholmu, 1901. godine. Od 1902. godine nagrade formalno dodjeljuje kralj Švedske.
Nagrada za mir se dodjeljuje u norveškoj metropoli Oslu jer su početkom 20. stoljeća, kada je dodjeljivanje započelo, te dvije države bile unutar jedne države, Kraljevine Švedske.
Nagrade se dodjeljuju jednom godišnje na svečanosti koji se održava u pravilu 10. prosinca – dana kada je preminuo Alfred Nobel, a iznosi oko 1 milijun eura.  No, imena dobitnika (laureata) nagrada se u pravilu objavljuju već u listopadu. Dužnost objave imaju različite ustanove povezane sa Švedskom Akademijom.