Banka vremena

Autor: Damir Miler, 28. 11. 2013.

Dragi učenici i drage učenice!
U razgovoru s učenicima i učenicama nastala je ideja o Banci vremena koju bismo mogli realizirati u našoj Školi. Ako želiš sudjelovati u radu te Banke, molim te, javi mi se čim prije kako bismo mogli započeti s radom. Za početak, evo nekoliko informacija o Banci vremena.

Mirta Faktor, prof.

Što je Banka vremena?
Najkraće rečeno, Banka vremena je jačanje međuljudskih odnosa kroz razmjenu usluga. U Banku vremena ne ulaže se novac nego vrijeme. Temelji se na razmjeni: svatko tko želi donosi određenu količinu slobodnoga vremena i znanja koje je spreman podariti, a za uzvrat dobiva jednaku količinu vremena ili određene pomoći. Unatoč tomu što, ponekad, nemamo novca, mi još uvijek imamo jedni druge. To je temeljna spoznaja na kojoj se temelji Banka vremena. U Banci vremena svi daju i svi dobivaju, primjerice, Ivanu Iviću iz 1.d razreda trebaju instrukcije iz Matematike. Marta Matić iz 4.a razreda odlična je učenica iz Matematike i ona mu želi pomoći. Njih dvoje dogovore se za instrukcije u srijedu u 12:00 u školskoj knjižnici. Za uzvrat Ivan Ivić pomogne Marti Matić u pisanju lektire.
 Ili Ivan Ivić pomogne Marku Markoviću u pisanju seminarskoga rada iz Zdravstvene njege i sl. Dakle, potrebno je napisati što ti je potrebno (pomoć iz određenoga područja) i što za uzvrat možeš ponuditi s obzirom na svoje znanje, vještine, sposobnosti i sl. Banka vremena postaje sustav građenja školske zajednice koja se obogaćuje dobrom voljom, povjerenjem i suosjećanjem. Bit će mi drago ako mi se čim prije javiš i rad naše Banke, vjerujem, pomoći će mnogima u našoj Školi.
Radujem se tvome dolasku!