"Volontiranje je navika srca"

Autor: Mia Vukadin, 7. 12. 2008.

U petak, 05. 12. grupa učenika trećih razreda naše škole u vodstvu pedagoginje Nade Grujić Tomas, posjetila je Dom za samostalno stanovanje u Osijeku.

Jutro je bilo hladno, no zagrijala nas je dobrodošlica, ugodna atmosfera te simpatična defektologinja Jelena Soudil Prokopec koja nam je velikodušno objasnila što je to Dom za samostalno stanovanje, što je inkluzija, te na nas prenijela samo dio osjećaja koji dobivamo volontiranjem i davanjem ljubavi drugima kojima je naša pomoć potrebna.

Sastanak je prošao zanimljivo i poučno. Upoznati smo s problemima ljudi koji imaju intelektualne poteškoće, a nemaju nekoga tko bi se brinuo o njima i davao im ljudsko te normalno okruženje kojem povrh svega svi mi težimo.  Dirnule su nas priče o korisnicima tako da smo nakon sastanka proveli neko vrijeme s njima i shvatili da su oni kao i mi, sasvim obični ljudi koji se znaju smijati, ljubiti i voljeti i koji isto tako žele biti voljeni i prihvaćeni.

Možda sa sastanka nismo otišli nešto pametniji, no vjeru u međusobnu ljubav, koje je stvarno malo u ovom za sve teškom vremenu, nam je vratila prof. Soudil Prokopec, koja nam je pokazala da iako smo mladi možemo početi mijenjati svijet. Za sami početak, najbolje je početi od samoga sebe.

"Znam da neću spasiti svijet, možda čak ni one kojima pomažem, ali ipak moram početi"

Majka Terezija

« Svibanj 2024 »