Svjetski dan zdravlja 7. travnja 2013.

Autor: Damir Miler, 8. 4. 2013.

Ovogodišnji Svjetski dan zdravlja, u organizaciji Svjetske zdravstvene organizacije  posvećen je tihom ubojici visokom krvnom tlaku - hipertenziji.

Zadnjih nekoliko godina, Grad Osijek organizira obilježavanje Svjetskog dana zdravlja u Ulici Lorenza Jaggera i Školskoj ulici, s ciljem senzibiliziranja javnosti na zdravstvene probleme koji utječu na širu populaciju, važnost prevencije i ulaganja u zdravlje.

Učenici i stručni učitelji Medicinske škole Osijek i ove su se godine aktivno uključili u obilježavanje Svjetskog dana zdravlja.  Na prigodno uređenim  prostorima Medicinske škole, Društva za zaštitu od dijabetesa Osijek, Lige za borbu protiv raka i Udruge cerebrovaskularnih bolesnika učenici škole su građanima Osijeka mjerili krvni tlak i određivali vrijednosti glukoze u krvi od 10:00 do 13:00 sati. Unatoč hladnom vremenu građani su se odazvali akciji. Zabilježena je jedna  osoba sa visokim vrijednostima glukoze u krvi (13,9 mmol/l)  za koju nije znala, te je upućena svome liječniku.

Hipertenzija primarno oštećuje srce, mozak, bubrege i oči, te uzrokuje koronarnu bolest ili anginu pektoris, srčani infarkt, moždani udar, rasprsnuće aorte, prekid rada bubrega i gubitak vida.

Hipertenzija je podmukla bolest , može biti prisutna i ostavljati posljedice godinama, bez da osoba subjektivno osjeti neki od njenih najčešćih simptoma kao što su glavobolja u zatiljku, lupanje srca, zujanje u ušima, zamućenje vida, umor pri fizičkom naporu i krvarenje iz nosa.

Hipertenzija se može spriječiti, te uspješno liječiti ako se otkrije na vrijeme. Činitelji koji mogu doprinijeti razvoju hipertenzije su: pojava bolesti u obitelji, debljina, povišene masnoće u krvi, pušenje i prekomjerno konzumiranje alkohola, slane i masne hrane.

Temom se želi ukazati na ozbiljnu bolest od koje u svijetu boluje svaka treća osoba. Prema podacima SZO u 2010. godini od posljedica visokog krvnog tlaka umrlo je više od 9 milijuna ljudi.

U aktivnostima obilježavanja Svjetskog dana zdravlja sudjelovali su učenici:

3s1: Valentina Ageljić, Tomislav Balatinac i Ivan Jorgić Romić

3s2: Dino Predrijevac

3s3: Petar Brajković, Dora Bukovac, Sara Kralj, Lucija Lulić i Filip Šeperac

4s1: Ines Kalinović i Tea Tokić

4s2: Dunja Bart, Ivana Gagro, Viktorija Kovač, Maja Majetić, Marijana Šefer, Tanja Jularić, Milica Gagulić i Ivana Raković

Stručni učitelji: Ljiljana Eršek, Marija Maras, Ana Takač, Maja Rakin i Marijana Nikolovski