Studijsko putovanje u Austriju 7.do 12. siječnja 2013.

Autor: Damir Miler, 22. 1. 2013.

Sudionici studijskog putovanja u Austriju u okviru IPA projekta bili su predavači zdravstvene njege iz Medicinske škole Osijek, Zdravstvene i veterinarske škole Dr. A. Štampar Vinkovci i Medicinskog fakulteta Osijek, te predstavnici Katoličke udruge Veronikin rubac i Kluba 60+ iz Osijeka.

Tijekom studijskog putovanja posjetile smo 8. siječnja. Pflegeakademie der Barmherzigen Brüder Wien i Schule für allgemeine Gesundheits - und Krankenpflege u Beču. Škola i studij su u sklopu bolnice, a osnivači su članovi reda Milosrdne braće. Alten- und Pflegeheim Kritzendorf, dom za starije i bolesne osobe u okolici Beča posjetile smo 9. siječnja.

Barmherzige Brűder Pflegezentrum Kainbach und tages/werk/ staätten Johannes von Gott- Pflegezentrum, dom za starije i bolesne osobe (oboljele od demencije i Alzheimerove bolesti) te osobe s posebnim potrebama u okolici Graca posjetile smo 10 siječnja. Schule fűr  allgemeine Gesundheist und Krankenpflege des landes Steirmark, državnu srednju školu za medicinske sestre u Gracu posjetili smo 11.siječnja.

Tijekom posjeta upoznali smo način obrazovanja medicinskih sestara u srednjoj školi i prvostupništvu, kurikulum, zastupljenost sati (predavanja i vježbe) te broj sati iz gerijatrije i gerontologije i načine realizacije vježbi u skrbi za starije osobe.

U slobodno vrijeme obišle smo kulturno povijesne znamenitosti Beča i Graca.

« Srpanj 2024 »