Dan narcisa – svjetski dan borbe protiv raka dojke

Autor: Damir Miler, 25. 3. 2012.

SVJETSKI je dan borbe protiv raka dojke obilježen tradicionalnom akcijom "Dan narcisa" u više od 30 hrvatskih gradova.
Trinaesti put zaredom Mammae klub Osijek u suradnji  s Zavodom za javno zdravstvo organizirala je u subotu 24.ožujka 2012. od 10 do 13 sati, na trgu Ante Starčevića  tradicionalnu akciju Dan narcisa.
Moto ovogodišnje akcije je „2012/Pomozimo oboljelima – zaštitimo zdrave“
U akciji su sudjelovali učenici 3s1, 3s2, 4s1 i 4s2 razreda Medicinske škole Osijek.

Rak dojke najčešći je zloćudni tumor u žena i od njega obolijeva svaka 10. žena u Hrvatskoj. Najčešći je uzrok smrti od raka i godišnje odnese više od 800 života. Najčešće obolijevaju žene iznad 50. godina, ali izložene su i žene mlađe dobi.
Udruga za podizanje svijesti žena o raku dojke Europa Donna Hrvatska upozorava  da je rak dojke u porastu i kod mlađe populacije i da se granica sve više spušta. Podsjeća  na važnost ne samo preventivnih pregleda  već i primarne prevencije, što uključuje promjenu rizičnih čimbenika današnjeg nezdravog načina života.
Rizični čimbenici mogu biti povezani s trećinom novih karcinoma dojke, a to je fizička neaktivnost, pretilost, nezdrava prehrana, pušenje, alkohol i razne hormonske terapije.

U akciji su sudjelovali učenici 3s1, 3s2, 4s1 i 4s2 razreda Medicinske škole Osijek:
Tena Lukić, Marina Dragila, Dragana Čakarević, Tena Branković, Ella Zimmermann, Lina Klanjšček, Katarina Kadić, Ana Dokoza, Martina Misbrener, Antonio Režić, Dario Miletić, Ivan Ezgeta, Domagoj Švitek, Ivan Šilović, Marija Pavlović, Marijana Miloš, Dunja Bart, Matea Šerbedžić, Iva Kurtović, Martina Kovač, Milica Gagulić, Ivana Gagro, Viktorija Kovač, Petra Petrović, Kristina Junačko, Luka Vugdelija-Žižić, Ines Florek, Marijana Šefer, Matea Klarić, Maja Tadić, Martina Adžaga,Goran Kolundžić, Antonio Kozina, Tihana Krznar, Igor Majcenić, Tena Franjić, Valentina Roguljić, Maja Klarić,Matea  Antunović, Tomislav Jonek, Ela Pejić, Vedran Škarica, Cvetković, Goran Kovačević, Josip Markić, Vedran Ferko, Barbara Banaj, Dona Šuto, Irena Bodakoš, Ervin Sabo, Luka Kunštek, Dolores Đerđ, Josipa Stanušić, Ivan Šimić Maja Jakšić i stručni učitelji Ljiljana Eršek i Ružica Čosić.

« Svibanj 2024 »