Sedam milijardi ljudi

Autor: Damir Miler, 23. 11. 2011.

Zadnjeg dana listopada Ujedinjeni narodi objavili su rođenje sedam milijarditog stanovnika Zemlje. Suprotno dosadašnjima običajima, kada su Zagrepčanin Matej Gašpar te  dječak rođen u Sarajevu, Adnan Nević proglašeni petmilijarditim odnosno šestmilijarditim Zemljaninom, ovaj put nije bilo službenog proglašenja osobe koja bi ponijela titulu sedammilijarditog stanovnika jedine nam Zemlje. Ipak, bilo da se radi o Filipinki  Danici May Camacho, Rusima Petji ili Aleksandru, mi kažemo – dobrodošli!

Na web stranicama (http://populationaction.org/Articles/Whats_Your_Number/) američke neprofitne organizacije Population Action International (PAI) možete upisati svoj datum rođenja i aplikacija What’s Your Number? će vam reći koja ste po redu osoba na Zemlji.

Brzi rast stanovništva relativno je novi trend, uzrokovan i promjenom načina života na Zemlji. Prije oko 2000 godina, na svijetu je živjelo oko 300 milijuna ljudi. Godine 1800. svjetsko stanovništvo dosegnulo je milijardu stanovnika, a 1927. dvije milijarde. Tri milijarde ljudi je bilo 1959., a četiri 1974. Broj stanovnika povećao se 1987. na pet, 1999. na šest te 2011. na sedam milijardi.
Prema UN-ovim procjenama, do 2025. zemlja će imati oko osam milijardi ljudi, do 2050. oko devet, a do kraja stoljeća oko 10 milijardi. Po predviđanjima UN-a, do 2100. moglo bi nas biti čak 16 milijardi!
Najveći porast stanovništva bilježi Afrika koja je 2009. imala milijardu stanovnika, a brojku od dvije milijarde dosegnut će prema procjenama do 2044.
Danas je više ljudi u reprodukcijskoj dobi nego ikada ranije. Prosječna životna dob, koja je je početkom 50-ih godina 20. stoljeća bila oko 48 godina, početkom novog stoljeća se povećala na 68 godina.
Od deset zemlja s najvećim postotkom djece koja ulaze u brak, osam se nalazi u Africi, a na vrhu tog popisa je Niger, gdje se tri četvrtine djevojčica udaje prije 18. godine. Preostale dvije zemlje izvan Afrike su Nepal, gdje se 7 posto djevojčica udaje prije napunjenih 10 godina, i Bangladeš. Muškarci za koje se djevojčice udaju često su mnogo stariji.
Prema ciljevima UN-a, sveukupno svjetsko stanovništvo trebalo bi do 2015. imati pristup reproduktivnom zdravstvu (njega, kontracepcija…). Ali u 46 zemalja najmanje petina udanih žena ili žena koje žive u paru nemaju pristup kontracepciji, posebice u subsaharskoj Africi.
Postoji i scenarij prema kojem bi broj stanovnika mogao padati. Prema najnižim procjenama UN-a, broj stanovnika mogao bi do kraja stoljeća pasti na oko šest milijardi. Zašto? Globalna plodnost već sada pada. Godine 1950. žene su u prosjeku imale petero djece. Danas je taj broj prepolovljen.
Tako, broj stanovnika u ekonomski i politički stabilnijim zemljama stagnira već godinama, što se najbolje vidi na primjeru Kine, kojoj bi ekonomskim uzletom broj stanovnika po prvi put u povijesti trebao početi padati. Sasvim je izvjesno da će, u bliskoj budućnosti, Indija preuzeti prvo mjesto po broju stanovnika.

« Svibanj 2024 »