STRUČNA EKSKURZIJA 4. F RAZREDA

Autor: Damir Miler, 26. 10. 2011.

Dana 21. listopada, u ranim jutarnjim satima, 32 učenika farmaceutskog usmjerenja pod vodstvom magistre farmacije Aurore Antolović-Amidžić, srtučne nastavnice Ivane Nemet i razrednice Đurđice Radić krenula su prema Rijeci. Cilj je putovanja bio posjetiti «JADRAN« Galenski laboratorij i upoznati sve vidove njihove djelatnosti. Učenici time odrađuju jedan dio stručne nastave, upoznaju način nastanka različitih farmaceutskih proizvoda.

Ova poznata tvrtka ima vrlo rašireno tržište, svoje proizvode plasiraju u 23 zemlje, šire svoju proizvodnju jako brzo, a najpoznatiji im je proizvod Aqua maris. Ljubazni  su domaćini našu veselu ekipu dočekali sa sokovima i svježim sendvičima, potom ih upoznali s osnovnim podatcima o zaposlenicima, poslovnom politikom i sljedećim planovima, a zatim smo krenuli i temeljito razgledanje pogona. Ostali smo opčinjeni uvjetima u kojima se proizvode lijekovi, sve je na zavidnoj razini, usklađeno s europskim standardima. Djelatnici se do svog radnog mjesta preodijevaju tri puta, imaju posebna odijela, a i mi smo morali nositi zaštitne kute, kape i nazuvke. Ruke se moraju prati poslije svakog dodira s kvakom na vanjskim vratima, jako se pazi na potpunu sterilnost. Magistri farmacije držali su predavanje, no bio je to i interaktivni razgovor u kojemu su učenici pokazali da ih jako zanima kako zapravo izgleda rad u jednoj farmaceutskoj kući. Nekoliko ih se zanimalo za mogućnost zaposlenja nakon srednje škole i veseli ih podatak da su tehničari jako potrebni i da se mogu odmah zaposliti. Sve poslove u proizvodnji odrađuju tehničari, magistri farmacije nadgledaju i organiziraju posao. Ipak, preporuka svih magistara je da se odluče dalje školovati.
Nakon obilaska ove tvrtke krenuli smo do Selca gdje smo prespavali. Sljedeći  smo dan proveli u obilasku Rijeke, obišli smo Trsat i, netko u molitvi, a netko u šetnji, obogatili smo svoj duhovni život. Naše je sljedeće odredište bio Kastav, gradić s kojeg se vidi veliki dio Istre. Nakon snijega i grudanja na putu, bure koja je lupala u hotelske sobe cijelu noć, sada nas je napokon poljubilo istarsko sunce.
Vratili smo se u školu bogatiji iskustveno, učvrstili smo razredna prijateljstva i već planiramo neka nova putovanja. Naučili smo da svako putovanje otvara i širi vidike, želimo stoga jako puno putovati.

« Svibanj 2024 »