Međunarodni dan sestrinstva 12. svibnja 2011.

Autor: Damir Miler, 13. 5. 2011.

Stručni učitelji i učenici Medicinske škole Osijek, već tradicionalno obilježavaju Međunarodni dan sestrinstva akcijom Dobro je činiti dobro – građanima s ljubavlju.
Na Trgu Ante Starčevića od 9 do 12 sati učenici trećih razreda u programu za zanimanje medicinska sestra-medicinski tehničar  građanima su mjerili  krvni tlak i glukozu u krvi. Razgovarali smo sa građanima i dijelili prigodne pamtilice. Naši sugrađani dobro su se odazvali akciji, te je kod 283 građana  izmjeren  krvni tlak, a kod 270 izmjerena je glukoza u krvi.
U akciji su sudjelovali Aktiv zdravstva Medicinske škole i učenici 3.s1; Ella Zimmermann, Tena Branković, Maja Varga, Toni Božičević, Karlo Vlainć, Luka Vugdelija Žižić, 3.s2; Škarica Vedran, Cvitković Karlo, Jurković Ružica, Dumančić Natali , Vidaković Filip, 3.s3; Kaočić Anja, Kovačević Kristijan, Tićak Mirna, Todorčić Tamara, Lorentz Miroslava, Mrvić Marko.

Dan sestrinstva obilježili smo i u  školi izradom prigodnog panoa.

Tema međunarodnog dana medicinskih sestara u 2011. je ujednačavanje različitosti: povećati dostupnost i pravednost pružanja zdravstvene njege.
Sposobnost da se pristupi uslugama sustava zdravstvene zaštite ključ je poboljšanja statusa zdravlja svakog pojedinca, te preduvjet produljenja životnog vijeka kao i očuvanja kvalitetnog stila života. No postizanje ovoga ponekad je ograničeno visokim troškovima, cijenama, jezičnim barijerama, politikama i programima, udaljenošću u kilometrima, praksom i brojnim ostalim faktorima.
Međunarodno vijeće medicinskih sestara(ICN) vjeruje kako sestre imaju važnu ulogu u postizanju jednakosti i pravednosti na području zdravlja i razvijanju jasnog javnog stajališta o tome na koji način zdravstveni sektor može raditi i funkcionirati u cilju smanjenja nejednakosti na području pružanja zdravstvenih  usluga.

« Svibanj 2024 »