Projekt „Kuće naše svagdašnje“

Autor: Damir Miler, 13. 4. 2011.

Dana 28.03. u 1.F razredu prezentirali smo projekt „Kuće naše svagdašnje“. Predstavili smo australski grad pod zemljom - Coober Pedy, ekološke, najstarije, najsiromašnije kuće, a bez daha su nas ostavile najraskošnije i najotkačenije kuće na svijetu.
U projektu su sudjelovali profesori Mirela Grubišić, Željko Kristić te učenice 2.FT Brankica Gojkov, Kornelija Bolmanac i Laura Kliba.

Osigurati krov nad glavom jedna je od osnovnih egzistencijalnih ljudskih potreba. Znali smo da se kuće na koje smo mi navikli uvelike razlikuju od onih diljem svijeta, ali nismo ni slutili na kakve ćemo čudnovate primjere naići.
Proputovali smo Australiju u potrazi za nevjerojatnim gradićem Coober Pedyem koji je od nekoć rudarskog mjesta postao turistička atrakcija. Naime, gotovo u potpunosti nalazi se ispod površine čime se demonstrira “podzemni stil življena” (sam naziv dolazi iz jezika Aboridžina  što znači «bijeli čovjek u rupi“)
Put nas je odveo do nekih od najljepših, najotkačenijih i najneobičnijih kuća (kuće na drvetu, kuće-cipela, čajnik, jagoda, slap, košara, školjka...)
Svjedočili smo i neopisivom siromaštvu u brojnim slumovima Južne Amerike, a osobito su nas se dojmili neki od najvećih  favela Rio de Janeira gdje milijuni ljudi žive u nehumanim uvjetima.
Ekološki svjesni kakvi jesmo, pozabavili smo se i nastambama bliske budućnosti – niskoenergetskim i pasivnim kućama koje bi trebale znatno smanjiti troškove grijanja, hlađenja i gradnje.

« Svibanj 2024 »