Dan ružičaste vrpce

Autor: Administrator , 25. 10. 2023.

Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke, a svake godine, prve subote u listopadu obilježava se Dan ružičaste vrpce. Sve je počelo prije dvadesetak godina, kada je u Americi pokrenuta neprofitna, humanitarna udruga za borbu protiv raka dojke, nazvana po svom simbolu „Ružičasta vrpca“. Danas ovaj humanitarni projekt uključuje više od 30 država u svijetu čiji je cilj upozoriti na važnost ranoga otkrivanja raka dojke kako bi se povećao broj izlječenja. U Republici Hrvatskoj ovaj se dan obilježava  od 1999. godine.

Rak dojke najčešća je maligna bolest u ženskoj populaciji. Nastaje kada normalne žljezdane stanice dojke promijene svojstva i počnu se nekontrolirano umnažati. Takve promijenjene stanice mogu prijeći u limfne ili krvne žile te na taj način metastazirati, odnosno proširiti bolest u druge dijelove tijela. Bilo tko može oboljeti od raka dojke, no najčešće su  žene u dobi iznad 50 godina. Ipak, može se javiti i kod mlađih žena, a isto tako i kod muškaraca. Rizični su čimbenici koji pogoduju nastanku raka dojke: starija dob, prva menstruacija prije 12-e godine, menopauza nakon 50-e godine, nerađanje ili rađanje nakon 30-e godine, pojavnost raka dojke ili raka jajnika u obitelji, prethodna bolest dojke te određene životne navike (pretilost, loša prehrana, povećana konzumacija alkohola, pušenje i izloženost radioaktivnom zračenju).

Na Trgu Ante Starčevića u Osijeku i ove je godine organizirano obilježavanje Dana ružičaste vrpce. U organizaciji su sudjelovali: Mammae Osijek – klub žena liječenih na dojci, Gradska liga protiv raka Osijek i Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, u suradnji s KBC Osijek, Domom zdravlja Osječko-baranjske županije, ILCO Osijek, JAKA Osijek, HULL podružnica Osijek, IK Javor Osijek i Medicinskom školom Osijek, kao i uz potporu ostalih zainteresiranih građana i predstavnika Grada i Županije. Unatoč svim do sada provedenim preventivnim aktivnostima, znatno unaprijeđenoj dijagnostici i liječenju, rak dojke je još uvijek  najčešće sijelo raka u žena te vodeći uzrok smrti od raka u žena. Obilježavanjem ovoga dana potičemo na razmišljanje i djelovanje u vezi preventivnih pregleda i na aktivniju brigu o zdravlju kao bogatstvu svake osobe. Darujući Ružičastu vrpcu svojim sugrađanima nastojali smo ih potaknuti na redovito pregledavanje dojki i na važnost odaziva na preventivni pregled u okviru Nacionalnoga programa ranoga otkrivanja raka dojke.

Akciju su vodile nastavnice strukovnih predmeta: Sanja Višević, mag. med. techn., Mirjana Kralj, mag. med. techn., Ljiljana Grdić, mag. med. techn., Viktorija Ežbegović, mag. med. techn., Ivana Debelić, mag. med. techn. i Maja Carević, mag. med. techn.

Učenici koji su sudjelovali u obilježavanju Dana ružičaste vrpce :

4. s1: Vanessa Bilandžić, Lara Čakalić i Dorotea Horvat

4. s2: Sara Lončarević, Milijana Štula i Monika Županić