Međunarodni dan sestrinstva 2022.

Autor: Krešimir Fabijančić, 31. 5. 2022.

Na dan 12. svibnja globalno se obilježava Međunarodni dan sestrinstva – medicinskih sestara/medicinskih tehničara. Kako je poznato, dan obilježavanja odabran je zbog datuma rođenja i sjećanja na čuvenu Florence Nightingale (1820-1910), utemeljiteljicu modernog sestrinstva, a koja je „sestrinsku slavu“ stekla, između ostalog, radeći godinu i pol dana u britanskoj vojnoj bolnici tijekom Krimskog rata (1853-56).

Obilježavanje ovog dana organizira se još od 1974. godine, a organizira ga Međunarodno vijeće medicinskih sestara (International Council of Nurses), asocijacija koja ove godine slavi 120. godišnjicu, a okuplja više od 130 nacionalnih udruga, među kojima je i Hrvatska udruga medicinskih sestara. Slogan obilježavanja i ove godine ima isti početni dio: medicinske sestre – glas koji vodi, uz nastavak i osnovnu temu: ulaganje u sestrinstvo i poštivanje prava u ostvarivanju zdravlja za sve. Želja je time usmjeriti pažnju prema potrebi da se zaštiti, pruži podrška i naglasi važnost investiranja u sestrinsku profesiju, što bi ojačalo i zdravstvene sustave u cjelini.

Učenici četvrtih razreda Medicinske škole Osijek aktivno su se uključili u obilježavanje Međunarodnog dana sestrinstva mjerenjem krvnoga tlaka i određivanjem razine šećera u krvi građanima Osijeka. Akcija je održana na središnjem osječkom Trgu Ante Starčevića, u četvrtak, 12. svibnja od 9:00 do 12:00 sati. Učenici su evidentirali vrijednosti te uputili građane da se jave svojim obiteljskim liječnicima. Tijekom provođenja akcije učenici su podijelili građanima brošure o zvanju sestrinstva. Nastavnici Lončarić B., Hardi I. i Raff M., izradili su plakat na ovogodišnju temu obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva koji je predstavljen u holu naše škole, kao i na samom trgu tijekom provođenja akcije za naše građane.

U obilježavanju Međunarodnog Dana sestrinstva sudjelovali su učenici:

4.s1: Lea Barić, Emilia Tot, Ema Papak, Tea Zegnal, Leona Kopjar, Lara Jakab, Marko Fabijanac, Martina Pačak i Matej Gašpar.

4.s2: Lana Antunović, Bojana Nikić, Mia Ivančević, Filip Pepić, Martina Furjan, Patricija Bačić i Ana Andraković.

4.s3: Aleksandar Mudrinić, Marko Filaković, Stella Antonina, Kristina Šandor, Ana Pandurić, Laura Tot, Nikola Agatić, Tea Milković, Larisa Roso i Magdalena Jurić.

Nastavnici: Višević S., Grdić Lj., Bačić L., Čebohin M., Ežbegović V., Hardi I., Eršek Lj., Omrčen Z., Buljević AM., Kralj M., Arambašić M., Raff M., Tot-Vesić M., Lončarić B., Maras M., Jaman Galeković M., Debelić I.

« Srpanj 2024 »