Festival znanosti - predavanje o oralnom zdravlju

Autor: Krešimir Fabijančić, 13. 5. 2022.

3. svibnja 2022. godine, u pratnji profesorica Ivane Nemet, Valentine Kurevije, Ene Solin i Sare Keresteš, 3. razred laborantskog smjera sudjelovao je na Festivalu znanosti održanome na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo gdje su slušali predavanje o oralnom zdravlju i higijeni.

Važnost oralnog zdravlja i oralne higijene leži u tome što u usnoj šupljini započinje probava, nastaje govor i nalaze se zubi koji, osim što imaju ulogu usitnjavanja hrane, čine naš osmijeh ljepšim. Osim što je održavanje higijene i zdravlja važno radi estetskog izgleda, važno je i zbog mikroorganizama koji se tamo nalaze. Dobre bakterije čine normalnu fiziološku floru dok one loše izazivaju infekcije i bolesti desni. Kako bismo spriječili nastanak i razmnožavanje loših bakterija, na predavanju su predstavljene tablete koje u sebi imaju indikator za otkrivanje zubnih naslaga. Na taj način lako možemo provjeriti četkamo li naše zube pravilno. Također je predstavljena i vodica za ispiranje usta koja ima istu primjenu kao i tablete, a mogu ju koristiti i djeca starija od šest godina. Osim navedenih proizvoda koji su predstavljeni na predavanju, za oralno zdravlje i higijenu možemo brinuti tako da redovno peremo zube najmanje tri minute te redovno posjećujemo stomatologa. Važno je četkicu mijenjati svaka tri mjeseca zbog bakterija koje nastaju usred četkanja i poželjno je prostor između zuba čistiti zubnim koncem kako bi se očistili i oni komadići hrane koje četkica ne uspije očistiti.

Stoga, u borbu za zdravlje i lijep osmijeh krenimo odmah.

Ivana Brkić i Ema Mustak, 3.l

« Ožujak 2024 »