Erasmus+ projekt 4TEEN: Writing, Acting and Playing u Medicinskoj školi Osijek

Autor: Krešimir Fabijančić, 29. 4. 2022.

Dio Erasmus+ projekta 4TEEN: Writing, acting and playing bila je i mobilnost naziva R.A.P. (read, act, play) čiji domaćin je bila Medicinska škola Osijek. Od 4. do 8. travnja u Osijeku je boravilo 48 gostiju partnerskih škola iz Rumunjske, Turske, Italije, Sjeverne Makedonije, Poljske i Portugala.

Mobilnost se sastojala od aktivnosti vezanih uz temu projekta koje su se odvijale ili u školi ili na izletima. Tako smo prvi dan proveli upoznavajući škole partnere gdje su sudionici sami predstavili svoje škole. Prof. Mirta Faktor održala je radionicu dramskih vježbi, Acting Across Borders, nakon koje je prof. Azenić počela goste podučavati plesu, učili su šetalicu. Gosti su naravno razgledali i našu školu. Učenici 3. razreda smjera medicinska sestra - medicinski tehničar opće njege u kabinetu su prikazali razne vještine koje ondje usavršavaju, a učenici smjera fizioterapeutski tehničar – fizioterapeutska tehničarka s gostima su vježbali ispred škole. Nakon zanimljivog prijepodneva u školi uslijedilo je razgledanje Tvrđe i središta Osijeka. Turistički vodič vrlo je detaljno goste upoznao s brojnim zanimljivostima našega grada. Pri razgledanju grada gosti su trebali izvršiti određene zadatke. Morali su glumiti, pjevati, pisati pjesme i recitirati kod za njih određenih gradskih znamenitosti, u tim su aktivnostima uživali i dobro su se zabavili.

Utorak je bio dan za sportske aktivnosti u adrenalinskom parku u Dubokoj. Većina gostiju ispitala je svoje fizičke sposobnosti. Prof. Pilj Tomić imala je radionicu face yoge za one malo manje hrabre, a prof. Đerđ-Dunđerović svojim kvizom o sportskim uspjesima testirala je znanje sudionika. Taj dan još smo posjetili i Kuću panonskog mora gdje smo upoznali geološku povijest našega kraja.

U srijedu gosti su sudjelovali u proslavi Dana škole i obilježavanju njenog 75. rođendana. Goste je  oduševio program u dvorani, kao i mnogobrojne radionice, izložbe i predstave koje su razgledali, a u nekima i sudjelovali. Poslije podne uputili smo se kompom do Zoološkog vrta i uživali u prirodi i životinjama.

Četvrtak je bio dan nazvan Muddy buddy jer smo posjetili Karanac i Baranjsku kuću gdje su gosti razgledali Ulicu zaboravljenog vremena i okušali se u pravljenju cigala od blata. Prof. Gal održala je glumačku radionicu pod nazivom Let's(Det)Act. Zbog lošeg vremena planirana Olimpijada starih sportova nije održana, ali je zato bilo veselo navečer na zabavi. Počeli smo sa šetalicom koju su svi učenici sudionici izveli ispred škole. Nastavili smo podjelom diploma svim sudionicima, a zatim je uslijedila zabava na kojoj su se izmjenjivali hitovi raznih zemalja pri čemu su se učili novi plesni koraci i nove riječi pjesama koje su odabrali naši gosti.

Petak je bio dan za posjet našem Gradu Heroju. U Vukovaru gosti su posjetili Muzej vučedolske kulture te su se prošetali središtem grada i divili se snazi Dunava.

Gosti su bili izrazito zadovoljni našim gostoprimstvom tako da je na rastanku bilo i suza, kao i obećanja da će se nova prijateljstva nastaviti uz pomoć društvenih mreža.

Anita Ivanković, prof.
koordinatorica projekta

Slike možete pogledati u našoj foto-galeriji.