Akcija "Lov na tihog ubojicu"

Autor: Krešimir Fabijančić, 28. 3. 2022.

Mnogi Osječani  su na središnjem gradskom trgu mjerili krvni tlak, koncentraciju glukoze u krvi, indeks tjelesne mase te vježbali  u sklopu akcije „Lov na tihog ubojicu“ koju je organizirala Hrvatska liga za hipertenziju, Medicinski fakultet Osijek i Kineziološki fakultet Osijek.

Nepravilna prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost i pretilost najveći su krivci razvoja hipertenzije. Najčešće se bolest primijeti tek kada već dođe do oštećenja na raznim organima poput srca, mozga, bubrega ili očima. Prevencija razvoja bolesti jednostavnom kontrolom krvnog tlaka stoga je najvažnija, a na to su 19. ožujka 2022. u Osijeku upozorili stručnjaci u „Lovu na tihog ubojicu.“

Osim liječnika, nutricionista i kineziologa koji su svojim stručnim savjetima savjetovali građane u akciju su sudjelovali i studenti Medicinskog fakulteta Osijek, Kineziološkog fakulteta Osijek i učenici Medicinske škole Osijek (Kristijan Jelač, Anna Borevac, Katarina Kurtović i Marija Šumiga).

Većina ljudi nema nekih očitih, subjektivnih smetnji. Moguće su smetnje u vidu glavobolje, šuma u ušima, preskakanja srca, lupanja srca, zamaranja, ali to je već kada ta bolest napreduje. Zato je važno mjeriti tlak, barem nekoliko puta godišnje. Prema istraživanju Hrvatskog društva za hipertenziju svaki treći odrasli stanovnik ima vrijednosti arterijskoga tlaka više od 140/90 mmHg, što se smatra gornjom granicom normalne vrijednosti. Jedan od najvažnijih rizika mortaliteta i morbiditeta od srčano-žilnih bolesti. To su bolesti srca i krvnih žila odnosno infarkt srca i moždani udar. Osim što hipertenzija oštećuje srce i krvne žile oštećuje i funkciju bubrega. No, arterijska hipertenzija i njezine popratne bolesti mogu se spriječiti redovitom kontrolom krvnog tlaka i zdravim životnim navikama. Ovdje želimo promovirati zdrave životne navike kao što je tjelesna aktivnost, a time i smanjenje prekomjerne tjelesne težine kroz tjelesnu aktivnost te odgovarajuće dijetetske mjere. Na taj način možemo utjecati i na hipertenziju i na šećernu bolest, a isto tako je važno smanjiti unos soli, ističu ambasadori Hrvatske lige za hipertenziju.

Sama  akcija „Lov na tihog ubojicu“ osim u Osijeku istovremeno se organizirala još i u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Sinju.

Slike akcije pogledajte u našoj foto galeriji.