MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI (15. 11. - 15. 12.)

Autor: Ozren Zrilić, 14. 1. 2022.

Međunarodni Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, obilježava u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca. Obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti s problemom zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, osobito droga.

Ovisnost može biti psihološka i fiziološka, a odnosi se na neprilagođeno ponašanje vezano uz uporabu ilegalnih droga (ili drugih psihoaktivnih tvari, npr. alkohola i sedativa), pušenje, kockanje, ovisnost o internetu, a koje dovodi do oštećenja organizma ili subjektivnih problema (problema u obitelji, školi, na poslu, s policijom...).

Ove godine Mjesec borbe protiv ovisnosti u našoj školi obilježili smo nizom aktivnosti.

Naša škola sudjeluje u e-twinning projektu Treneri odgoja. Prva aktivnost projekta bila je upravo Mjesec borbe protiv ovisnosti. Učenici 4. s2. razreda izradili su edukativno-preventivni video. Učenici su pogledali i virtualnu izložbu učeničkih radova na temu Ovisnost o internetu.

Učenici 4.s3 razreda organizirali su kviz povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti. Dana 15. 12. 2021. u 13 sati u Šarenoj dvorani učenici 4. s3 razreda izradili su prezentaciju s pitanjima iz područja opće kulture, glazbe, sporta, crtića, književnosti, glazbe i filmova.

Na kvizu su sudjelovali učenici koji su bili organizirani u peteročlane timove: 1. s2 (naziv tima: 1. s2), 1. s3 (Savršena petorka) 2. s1 (Dream team), 2. s3 (Pčelice) i 5. s2 (Cave učenje i Katalizatori). Nakon niza pitanja, prvo mjesto zasluženo je osvojio tim Cave učenje, drugo mjesto osvojio je Dream tim, a treće mjesto tim Pčelice.

Učenici su naučili nešto novo o ovisnostima, zabavili se i osvojili prigodne nagrade. Čestitamo svim sudionicima, a razrednicima zahvaljujemo na pomoći oko organizacije timova.

Video su izradili učenici 4. s2 razreda: Lana Antunović, Iva Duvnjak, Mia Ivančević, Lana Kramarić, Korina Vukmanović i Loris Zagvozda.

Na kvizu su sudjelovali:

1. s2 razred (1. s2): Leonarda Marodi, Lana Ivančević, Ante Repušić Šipoš, Parmačević Ivan i Mojzeš Dora.

1. s3 razred (Savršena petorka): Ivana Klarić, Mia Gašpar, Anja Balažić, Nika Bošnjak i Magdalena Johum.

2. s1 razred (Dream team): Lorena Krizmanić, Laura Aleksa, Petra Vukmanić, Miroslav Žebić i Matija Povžanj.

2. s3 razred (Pčelice): Matea Sokač, Tea Antunović, Anica Zečević, Lana Matković i Zvonimir Kučinac.

5. s2 razred (Cave učenje): Nina i Lana Meško, Tena Mikuličić, Ena Mikulec  i Matej Ivanković.

5. s2 razred (Katalizatori): Stella Kovačev, Matej Rukavina, Katarina Javorček i Stipe Kovčalija.

Organizatori i voditelji:

4. s3 razred: Sara Marolin, Iva Rezo, Vladimir Jelečević, Vinko Balentić, Sandra Basta, Lana Nađ, Sara Šporčić, Matej Tokić i Lorena Ugljarević.

Mentori: Ana Marija Buljević, Branimir Lončarić, Ivana Hardi, Brankica Laurović i Zdenka Omrčen.

Priloženi dokumenti:
Ovisnosti_2021.mp4 (3.74 MB)