Obilježavanje Međunarodnoga dana osoba s invaliditetom

Autor: Marija Grgić, 5. 1. 2022.

Skupina učenika 3. razreda Medicinske škole Osijek, smjer: fizioterapeutski tehničar/tehničarka, 21. prosinca 2021., u pratnji nastavnika struke: Ivane Marček, Željke Milković i Jage Lucića, sudjelovala je u provedbi kineziterapijskih vježbi s članovima Udruge „Delfin“ na Gradskim bazenima Osijek. Djeca s poteškoćama u razvoju redovito pohađaju sate treninga u vodi prema Halliwick metodi koje vodi kolegica fizioterapeutkinja Antonija.

U svijetu se široko i učinkovito primjenjuje više oblika habilitacije i rehabilitacije u vodi koju nije moguće primijeniti bez svladavanja vještina održavanja na vodi i plivanja. Voda je najpoželjniji medij u kojem djeca s teškoćama u razvoju najlakše svladavaju motoričke prepreke. Halliwick koncept zajedničkom igrom, zabavom i druženjem djeci pruža mogućnost samostalno naučiti koristiti vodu kao medij za kretanje.

Naši učenici imali su priliku uključiti se u trening te pomoći djeci u provedbi vježbi. Na zadovoljstvo djece i učenika trening je bio uspješan. Polaznici su izvrsno prihvatili suradnju s učenicima. Sat im je bio zanimljiv i kreativan. Učenici su vježbe obogatili svojim načinom rada, a iskusili su i neki novi oblik fizioterapije, naučili nove metode rada te potvrdili do sada naučena znanja i vještine iz struke.

U uvodnom dijelu sata imali su prilike razgovarati s trenericom Antonijom i postaviti pitanja vezana uz specifična stanja djece i načinima rada s njima, a nakon toga pridružili su se treningu. Šarenilo rekvizita, smireni i empatični pristup naših učenika doprinijeli su uspješnoj realizaciji aktivnosti te obilježavanju Međunarodnoga dana osoba s invaliditetom. Važno je potaknuti veći senzibilitet društva i mladih za osobe s poteškoćama kako bismo se osjećali prihvaćeno i zadovoljno u životu.

Ivana Marček, mag. physioth.

« Srpanj 2024 »