MEDICINARI OBILJEŽILI TJEDAN GLOBALNOG OBRAZOVANJA

Autor: Marija Grgić, 29. 11. 2021.

tko: učenici Medicinske škole Osijek

gdje: Trg Ante Starčevića

kada: 17. studenoga 2021.

što: aktivnost flash mob

zašto: obilježavanje tjedna globalnog obrazovanja

Prošli je tjedan diljem Europske unije bio u znaku obilježavanja tjedna globalnog obrazovanja, dakle obrazovanja koje njeguje europske vrijednosti poput brige o zelenom planetu, borbe protiv siromaštva, uključivanja ranjivih skupina u društvo, razvoja inkluzivnog društva, borbe za prava svih ljudi, stvaranja uvjeta za razvoj socijalnog poduzetništva, podizanja svijesti o mogućnostima volontiranja i pomaganja ljudima u potrebi.

Upravo te vrijednosti promovirali su i učenici Medicinske škole Osijek. U aktivnost su bila uključena tri razreda: 1.ft, 2.f i 4-g te nastavnici Zoran Škrinjarić i Đurđica Radić. Učenici su izveli aktivnost flash mob, jedna skupina je izvodila vježbe i igrala se loptom, skupina djevojaka je plesala, dio učenika je nosio plakate s fotografijama i porukama solidarnosti, a jedan dio učenika dijelio je razglednice slučajnim prolaznicima.

Razglednice s porukama solidarnosti učenici su napisali u školi na satu hrvatskog jezika, a prije toga raspravljali su o ovim temama. Ove aktivnosti dio su međunarodnog projekta PS Pokreni solidarnost koji za cilj ima društveno angažirati mlade, ali i zajednicu u kojoj žive. Projekt je pokrenut na lokalnoj razini prije dvadeset godina u Francuskoj, vremenom se proširio na nekoliko europskih država i prepoznat je kao iznimno koristan.

Korisno je raspravljati i učiti mlade o svim ovim temama, učiti ih analizirati fotografije i raspravljati o ljudskim pravima. Mnogi su učenici prvi put pisali razglednicu i  naučili kako pravilno napisati adresu. To je već sasvim dovoljno za opravdanost ovih projektnih aktivnosti. Prošle školske godine članovi filmske družine Almodovarci snimili su i film o ovom projektu, on je Medicinskoj školi Osijek na Filmskoj reviji mladih u Karlovcu donio žutu zastavu, posebno priznanje za širenje tolerancije i borbu protiv nenasilja. Mediji su se zainteresirali za ovu aktivnost, moći ćete nas stoga 23. studenoga (utorak) gledati u emisiji Dobro jutro, Hrvatska.

Đurđica Radić

« Srpanj 2024 »