Dan ružičaste vrpce

Autor: Damir Miler, 13. 10. 2010.

Učenici 4.s2 razreda, u suradnji sa mentoricom Ružicom Ćosić, vms. i MAMMAE klubom Osijek, sudjelovali su u aktivnostima povodom obilježavanja Dana ružičaste vrpce. Manifestacija potiče žene, ali i muškarce na neophodnost prevencije raka dojke. Građanima Osijeka koji su htjeli poduprijeti akciju, dijelili smo prigodne ružičaste vrpce, a oni su nam zahvalili dobrotvornim prilozima. Građani su, također, imali mogućnost informirati se o rizičnim čimbenicima, načinu samopregleda te važnosti pravovremenog odlaska liječniku. Akcija je organizirana i provedena na Trgu Ante Starčevića u subotu, 1. listopada 2010 god., od 10 - 12 sati.

U Hrvatskoj je 18. listopada 2006. počela provedba nacionalnog programa prevencije raka dojke, u kojem su sve žene u dobi od 50 do 69 godina bile pozvane na preventivni mamografski pregled. Cilj programa je smanjiti smrtnost od raka dojke za najmanje 25%. Od raka dojke mogu oboljeti i muškarci, ali je rak dojke stotinu puta češći kod žena, nego u muškaraca.Broj oboljelih žena raste s dobi i u Hrvatskoj je vodeći uzrok smrti zbog raka. Prema podacima Registra za rak Hrvatske (Hrvatski zavod za javno zdravstvo), godišnje u Hrvatskoj od raka dojke obolijeva oko 2300 žena. Rak dojke je i najčešći uzrok smrt,od njega u Hrvatskoj godišnje umire preko 800 žena.Rak dojke je najčešći zloćudni tumor u žena u svijetu i cjelini, koji nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Ova manifestacija se obilježava na svim kontinentima kao zajednički simbol za bolesti dojke, a ružičasta vrpca je postala znak SUDJELOVANJA, SOLIDARNOSTI I POTPORE STREMLJENJIMA NA PREVENCIJI I RANOM OTKRIVANJU OVE OPAKE BOLESTI. To je dan kada se svijetom, Hrvatskom i našim gradom šetalo s ružičastom vrpcom.

« Svibanj 2024 »