Svjetski dan šećerne bolesti - 100 godina inzulina

Autor: Marija Grgić, 15. 11. 2021.

„ Inzulin ne pripada meni. On pripada svijetu.“  Frederick Banting

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenoga u spomen na rođendan dr. Fredericka Bantinga koji je s Charlesom Bestom 1921. godine otkrio inzulin. Spomenuti dvojac samo dvije godine nakon otkrića primio je prestižnu Nobelovu nagradu. 2021. godine obilježavamo 100 godina od otkrića inzulina.

Tema ovogodišnjega obilježavanja Svjetskoga dana šećerne bolesti je „Dostupnost skrbi za dijabetes - ako ne sada, kada?“ (engl. Access to diabetes care - if not now, when?), a poruka je ukazivanje na nedostupnost skrbi i liječenja šećerne bolesti u svijetu. Milijunima ljudi inzulin nije dostupan iako je otkriven prije 100 godina. Mnogi ljudi nemaju pristup priboru za samopraćenje razine glukoze u krvi, oralni antidijabetici nisu dostupni u državama niskoga razvojnoga indeksa te mnoge osobe nemaju pristup potrebnoj edukaciji o dijabetesu. Aktivnosti koje se odnose na šećernu bolest označene su plavim krugom. Plavi krug je globalni simbol za svijest o dijabetesu. Označava jedinstvo globalne zajednice dijabetesa kao odgovor na epidemiju dijabetesa.

Tradicionalno obilježavanje Dana šećerne bolesti i druženje s našim sugrađanima izostalo je zbog pandemije Covida 19 i „novoga normalnoga“. Za učenike i djelatnike Medicinske škole Osijek 2021. godine izradili smo edukativne materijale. Aktivnost učenika 4. s3 razreda bile su usmjerene na edukaciju o skrivenim šećerima u hrani  te prikazivanje kratkoga videa. Zahvaljujemo na poučnom i hvalevrijednom videouratku „Moj dijabetes i ja“ glavnoj sestri Klinike za unutarnje bolesti Nevenki Kovačić, bacc. med. techn. koja u svom dugogodišnjem radu djeluje kao dijabetes edukatorica pri Regionalnom centru za endokrinologiju i bolesti metabolizma. Video možete pogledati na poveznici. U izradi materijala sudjelovali su učenici 4. s3 razreda te nastavnice: Ljiljana Eršek, Marija Maras, Martina Tot Vesić, Sanja Višević, Mirjana Kralj i Maja Čebohin.

« Srpanj 2024 »