Svjetski dan srca

Autor: Marija Grgić, 6. 10. 2021.

29. rujna 2021. godine

Poveži se srcem!

Kardiovaskularne su bolesti još uvijek vodeći javnozdravstveni problem i u svijetu i u Hrvatskoj. Odnose najviše života – čak 18,6 milijuna godišnje! Dok se čitav svijet bori protiv bolesti COVID-19, postali smo svjesniji važnosti vlastitog zdravlja i zdravlja naših bližnjih. Za osobe oboljele od kardiovaskularnih bolesti, a njih je u svijetu oko 520 milijuna, COVID-19 predstavlja dodatnu prijetnju – one imaju povećan rizik od razvoja teških oblika bolesti, a mnogi od njih boje se otići na redovne i hitne preglede zbog straha od zaraze. Također, dio njih izolirao se od svojih obitelji i prijatelja što predstavlja dodatan teret za njihovo tjelesno i mentalno zdravlje.

Upravo zato ovogodišnja kampanja povodom Svjetskog dana srca poziva nas da se POVEŽEMO srcima. Iako smo izoliraniji nego ikad, možemo se povezati vlastitim srcem i  srcima naših bližnjih. Povezati se znači voditi brigu o zdravlju srca, odabrati zdrave životne navike – prestati pušiti, vježbati, zdravo se hraniti, kontrolirati krvni tlak, odlaziti na redovne preglede, koristiti suvremenu tehnologiju u kontroli zdravlja srca, ali i brinuti o zdravlju svojih bližnjih, te osoba u povećanom riziku.

Aktivnosti u povodu obilježavanja Svjetskog dana srca u Medicinskoj školi Osijek:

Učenici 5.s2 razreda u petak 1. listopada 2021., djelatnicima naše Škole određivali su razinu glukoze u krvi i mjerili vrijednost krvnog tlaka povodom obilježavanja Svjetskog dana srca. Akcija je organizirana od 8.00 do 9.30, u kabinetu Zdravstvene njege. Tijekom akcije izmjerene su 24 vrijednosti krvnoga tlaka i određena 31 razina glukoze u krvi, hrabrim djelatnicima. Svaki je djelatnik napisao na listić svoje ime i prezime koji je ubacio/ubacila u posebno označenu kutiju. Nakon akcije izvučen je jedan listić u prostoru zbornice. Nagradu iznenađenja osvojila je Mirela Grubišić, prof – glukometar (aparat za određivanje razine glukoze u krvi).  Akciju su osmislili i realizirali Marko Maceković, mag.med.techn.  i Ljiljana Eršek, mag.med.techn.

U svrhu podizanja svijesti, jačanja prevencije i pravovremenog liječenja, što je i cilj Svjetskog dana srca 2021. godine, učenici 4.s2 razreda osmisli su i izradili video. Glavne su poruke važnost očuvanja zdravlja srca, s naglaskom na prestanak pušenja, tjelesnu aktivnost i pravilnu prehranu te redovitu kontrolu krvnog tlaka. Video su izradili s nastavnicama Martinom Tot Vesić, mag.med.techn. i Marijom Maras, mag.med.techn.

Na središnjem osječkom trgu Ante Starčevića, Udruga kardiovaskularnih bolesnika, djelatnici Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i učenici petih razreda u zanimanju medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege, obilježili su Svjetski dan srca u subotu, 2. listopada 2021. od 10.00 do13.00 sati. Informirali su zainteresirane građane o važnosti prevencije za nastanak srčanih bolesti, dijelili promotivne materijale i jabuke.

U aktivnostima obilježavanja Svjetskog dana srca sudjelovali su učenici:

5.1 razred: Martina Kovač, Matea Bićan, Sebastian Balog, Ina Kovačević, Larisa Milanović, Hana Sablić, Doris Barunčić, Tijana Radić i Marija Simić

5.s2 razred: Mirna Kralj, Lorena Lučić, Filip Carević, Nina Meško, Matej Ivanković, Stipe Kovčalija, Marko Sklabinski, Josip Vukovac i Tamara Nikolovski

Nastavnici strukovno teorijskih predmeta: Ljiljana Eršek, mag.med.techn., Marija Maras, mag.med.techn., Martina Tot Vesić, mag.med.techn. i Maja Čebohin, mag.med.techn.

Kako nam je bilo, pogledajte u Foto-galeriji.

Priloženi dokumenti:
video._SVJETSKI_DAN_SRCA_2021.mov (8.06 MB)