Europski dan jezika

Autor: Marija Grgić, 29. 9. 2021.

U Europskoj uniji, na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna.

Ove godine, osnovne i srednje škole iz Osijeka odlučile su zajedno proslaviti ovaj dan u ponedjeljak, 27. rujna, na Trgu Vatroslava Lisinskog u Tvrđi.

Našu Školu predstavljalo je devetoro učenika drugih razreda te profesori: Đurđica Radić, Elena Džojić, Renata Gal, Ivan Kordić i Anita Ivanković.

Tema kojom se predstavila naša škola bili su regionalizmi. Učenice Rafaela Rudić i Mia Vuković, 2.f, izradile su plakate i igrice o regionalizmima Slavonije i Baranje. Tako su posjetitelji mogli doznati što je širajzl, mišajfl, ganjak, ajnfort, đuvegija. Učenici 2.s1 razreda, Sara Moho, Lana Abramić i Ilaj Macura izradili su kartice za igru memory na temu germanizama u hrvatskom jeziku. Nacrtali su predmete koji su se morali povezivati s riječima kao što su štaubcuker, šlafrok, beštek. Istu temu interaktivno su obradile učenice 2.f razreda, Dora Hercigonja i Angela Penić, tako što su napravile Kahoot quiz koji je uz germanizme sadržavao i posebne riječi našeg esekerskog njemačkog. Kahoot quiz napravili su i učenici 2.da razreda, Patricia Baroka i Igor Kanđera. Njihova tema bile su riječi slovačkog i mađarskog jezika.

Ostale fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

Anita Ivanković, prof.

« Srpanj 2024 »