SVE ŠTO STE HTJELI ZNATI O OSJETLJIVIM TEMAMA U OBRAZOVANJU, A NISTE SE USUDILI PITATI

Autor: Administrator , 31. 5. 2021.

Udruga za rad s mladima Breza 25. svibnja organizirala je u Osijeku panel raspravu namijenjenu srednjoškolcima i njihovim nastavnicima o kontroverznim temama iz područja ljudskih prava, povijesti, tradicije, kulture, tvorbe identiteta i sl. Ključne riječi kojima se teži ovom raspravom su tolerancija, razumijevanje, prihvaćanje različitosti, pravo na stav, sloboda govora, a to su vrijednosti koje zagovaraju mladi ambasadori EU.

Osnovna dvojba bila je kako se nositi sa željom da izrazimo svoj stav ako je on protivan mišljenju drugih ili većine? Što je osjetljivo, a što je kontroverzno? Kako reagirati kad znamo da je osoba u krivu? Moderatorica Ivana Šibalić postavljala je pitanja, a u raspravi su sudjelovali: Ivana Milas iz Nansen dijalog centra, Mirna Šostarko iz Inicijative Mladforma, Daniela Šincek s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku i Hrvoju Polimbrzović s Odsjeka za filozofiju Filozofskog fakulteta u Osijeku.

U ovoj raspravi aktivno su sudjelovali i učenici Medicinske škole Osijek:  Ines Markulak, Nika Vinković i Ante Soldo iz 3.g te Tanja Benak, Lorena Bošnjak i Matej Glavaš iz 2.ft razreda. Pridružile su im se profesorice Mirela Grubišić i Đurđica Radić. Učenici su aktivno sudjelovali u raspravi, postavljali pitanja, procjenjivali sebe i druge. Bila je to izvrsna prigoda za samoprocjenu stavova i vrijednosti.

Đurđica Radić

« Srpanj 2024 »