TJEDAN MOZGA

Autor: Administrator , 29. 3. 2021.

Medicinska škola Osijek je i ove godine sudjelovala u obilježavanju 20.-tog Tjedna mozga koji je organizirao Medicinski fakultet u Osijek unatoč pandemijskoj situaciji. Kroz radionice i predavanja nastojali smo postići zadane ishode učenja,a to su  informirati se o novim dostignućima u  znanosti, koristiti nova znanja u nastavi, zaključiti da je mozak glavni upravljač  cijelog organizma.

Ciljevi našeg sudjelovanja u radionicama i predavanjima Tjedna mozga su višestruki: učenici se mogu upoznati se s građom i funkcioniranjem ljudskog mozga, približavanje znanosti kroz različite aktivnosti, razvijanje prirodoslovnog pogleda na svijet, i naposljetku, motiviranje mladih ljudi na istraživanje i stjecanje novih znanja.

Voditelji radionica i predavanja bili su studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku. Predavanja su organizirana u Rektoratu Sveučilišta, dok su se radionice održale u našoj školi.

Na radionicama bili su prisutni razredi: 2L, 2S1 i 2S2 uz nazočnost svojih nastavnica Ivane Petric, Ivane Nemet, Ivane Prus Wertheimer, Nikoline Holeš, Gabrijele Roguljić i Marije Grgić. Posebno su bile zanimljive radionice "Oduzimaš mi dah" na kojima su učenicima pokazane vježbe disanja koje su odličan alat u trenutcima kada tijelo doživljava stres, bio on psihičke ili fizičke naravi. Druga zanimljiva radionica, pod nazivom „Detektivi zaraze: "Zombie outbrake“ obrađivala je temu izbijanja epidemije čiji uzročnik oživljava mrtve i način na koji stvarni epidemiolozi nalaze izvor infekcije.

Uz pridržavanje epidemioloških mjera 16.ožujka 2021. učenici 1.f razreda su posjetili Rektorat i sudjelovali na predavanjima. Stipe Vidović iznio je predavanje na temu „Bioterorizam“ u kojem govori o vršenju bioterorističkih napada od strane prirode i strane čovjeka. Koja će vrsta nastupiti sljedeća te kako se pripremiti, pitanja su na koja nam student Medicinskog fakulteta stručno odgovarao. doc. dr. sc. Marijana Jukić i dr. sc. Hrvoje Leventić prezentirali su  „Sunce vs. viroza“ – utjecaj vitamina D na razvoj respiratornih infekcija – s ciljem pridavanja veće pozornosti idejama o važnosti vitamina D i njegovu učinku.