DAN CRVENIH HALJINA

Autor: Administrator , 22. 2. 2021.

Svaki prvi petak u veljači posvećen je borbi protiv moždanog udara u žena. Prva kampanja „Dan crvenih haljina“, #nosicrveno, odnosno, „Go  Red for Women“ pokrenuta je u Americi, a danas više od 50 zemalja provodi nacionalne kampanju „Go Red for Women“ #nosicrveno, podižući svijest i osiguravajući sredstva za borbu protiv srčanih bolesti i moždanog udara. Godine 2019. u Hrvatskoj se održala prva kampanja „Dan crvenih haljina“, u organizaciji hrvatskog neurološkog društva.

Cilj kampanje je potaknuti žene na brigu o vlastitom zdravlju, s naglaskom na zdravlje srca i krvnih žila i podizanje svijesti o moždanom udaru kod žena. Zabrinjavajući su podatci koji pokazuju kako je moždani udar treći vodeći uzročnik smrti u žena, dok je u muškaraca na petome mjestu. Također  je zabrinjavajuće da svake godine moždani udar ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke.

Moždani udar je odumiranje moždanog tkiva koje nastaje zbog prekida krvotoka i  nedovoljne dopreme kisika u mozak. Većina moždanih udara nastane iznenada, razvijaju se naglo i uzrokuju oštećenje mozga unutar nekoliko minuta. Moždani udar u žena nedovoljno je prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen.

Simbol kampanje je crvena haljina – haljina kao univerzalna slika žene i crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja.

Učenici naše škole obilježili su „Dan crvenih haljina“ nizom akcija.

Učenice 3.s2 razreda: Iva Duvnjak, Loris Zagvozda, Ana Andraković i Milica Todorović izradile su pano.

Učenici 3.s1, 3.s2, 3.s3 (B grupa) i 4.s2 (B grupa) sudjelovali su na online predavanju pod nazivom „Žene u crvenom“ – prevencija moždanog i srčanog udara u žena na području Osječko-baranjske županije, u organizaciji Osječko-baranjske županije i Ureda za zdravstvo i socijalnu skrb.

Učenici 5.s2 razreda: Ilišević Sara, Ilišin Ivana, Jovičić Nikola, Komjetan Petra, Kovačević Marija, Krog Jakov, Marković Sanja, Mićić Tamara i Nikić Savo izradili su promotivne brošure, s ciljem upoznavanja zajednice o moždanom udaru.

Učenici i nastavnici također su odjenuli crvenu odjeću u znak podrške akciji.

Voditeljice akcije bile su: Sanja Višević,  mag. med. techn., Ivana Ukić mag. med. techn., Ana-Marija Buljević mag. med. techn., Zdenka Omrčen mag. med. techn, Maja Čebohin mag.med.techn. i Maja Rakin mag. med. techn.