EUROPSKI TJEDAN PROGRAMIRANJA #CodeWeek

Autor: Administrator , 4. 11. 2020.

Europski je tjedan programiranja društvena inicijativa koja promiče kreativnost, rješavanje problema i suradnju kroz programiranje. Cilj je Europskog tjedna programiranja (#CodeWeek): promocija programiranja učenicima, pokazati kako programiranjem realizirati ideje i potaknuti učenike na učenje programiranja. U 2020. Europski se tjedan programiranja održavao između 10. i 25. listopada.

Europski su tjedan programiranja pokrenuli 2013. mladi savjetnici za Digitalnu agendu. Europski tjedan programiranja podupire i Europska komisija, koja je donijela cilj, da do 2020. godine u aktivnostima programiranja sudjeluje 50 % svih škola u Europi. Tako je prošle 2019. godine Europski tjedan programiranja okupio čak 4,2 milijuna ljudi u više od 80 zemalja DILJEM svijeta.

Učenje programiranja može pomoći učenicima da bolje razumiju svijet koji ih okružuje, pružiti bolje mogućnosti da uspiju u osobnim i profesionalnim životima te da uspiju napraviti prve korake kao digitalni stvaratelji. Škole bilo koje razine i nastavnici bilo kojeg predmeta mogli su sudjelovati u Europskom tjednu programiranja i ponuditi učenicima mogućnost da istraže digitalnu kreativnost i programiranje. Škole i nastavnici imali su mogućnost koristit razne besplatne nastavne materijale za programiranje s računalom ili bez njega.

Medicinska škola Osijek sudjelovala je u Europskom tjednu programiranja koristeći igru CodyRoby autora Alessandra Bogliolo. Učenici su kroz igru uloga (Cody – programer i Roby – robot) učili o osnovama programiranja bez digitalne tehnologije. Digitalna tehnologija nije nužna za razvoj računalnog razmišljanja, zapravo su vještine računalnog razmišljanja ključne za funkcioniranje tehnologije. Učenici su se na zanimljiv način, kroz igru, upoznali s programiranjem, a nastavnici naučili nove nastavne metode primjenjive na svim predmetima.

Ostale fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

U Europskom tjednu programiranja sudjelovali su učenici 2.s3 razreda, učenici 2.s2. razreda, i nastavnici: Ivana Ukić, mag.med.techn., Marija Grgić prof., Ana-Marija Buljević, mag.med.techn. i Zdenka Omrčen, mag.med.techn.

« Ožujak 2024 »