SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA

Autor: Administrator , 19. 10. 2020.

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 10. listopada Svjetskim danom mentalnog zdravlja. Svrha obilježavanja ovoga dana je podizanje svijesti o problemima vezanima za mentalno zdravlje te pružanje prilike osobama, organizacijama i institucijama koje se bave zaštitom mentalnog zdravlja da promoviraju svoj rad i u suradnji sa zajednicom rade na poboljšavanju uvjeta za pružanje odgovarajuće zaštite mentalnog zdravlja.

Upravo smo to tijekom cijelog tjedna radili u našoj školi, a sve u organizaciji projektnog tima Erasmus + projekta EMOJI kojeg čine nastavnice Azenić, Čebohin, Džojić, Gal, Grubišić, Ivanković, Marček, Pilj Tomić, Radić, Rajković, Tot Vesić, ravnateljica Dravinski i psihologinja Ilakovac. Više o EMOJI projektu možete pronaći u kućici Projekti naše škole.

Na svim katovima škole zalijepljene su pozitivne poruke usmjerene poboljšavanju raspoloženja i razmišljanju izvan nekih naših uobičajenih okvira. Nastavnica zdravstvene njege Tot Vesić sa svojim je 5.s1 razredom pripremila gore navedene poruke, kao i video upućen svim učenicima koji možete pogledati na sljedećoj poveznici: https://www.magisto.com/album/video/Kz88TUYEQFQhe38BDmEwCXp5?l=vsm&o=w&c=c Osim poruka i videa, dvije učenice 5.s1, Jona Zečević i Noemy Živičnjak osmislile su i časopis o mentalnom zdravlju: https://www.flipsnack.com/EEAC697F8D6/u-mojoj-glavi.html

Profesorice Džojić i Radić zajedno s 2.dt i 4.g razredom slušale su predavanje u organizaciji Dječjeg kreativnog centra „Dokkica“ o osnovnim značajkama mentalnog zdravlja, važnosti poznavanja vlastitih emocija, strategijama nošenja sa stresom, itd. Neki su učenici nacrtali zanimljive crteže o mentalnom zdravlju koji sada krase panoe učionica.

Na vratima prema šarenoj dvorani škole stoji plakat koji su nacrtale učenice 1.s3 razreda nakon sata razrednika sa svojom razednicom Azenić, a kojim su naglasili važnost naših misli za mentalno zdravlje.

Profesorica Ivanković sa svojim je 2.s1 razredom govorila o mentalnom zdravlju adolescenata, kao i nastavnica struke Marček sa svojim 2.ft razredom.

Profesorica Gal s 1.s1 raspravljala je o važnosti izražavanja osjećaja kroz predavanje „How do you feel“, a profesorica Pilj Tomić s 3.F razredom o porukama koje nas obilježavaju još od djetinjstva, kroz koje je obilježila i Svjetski dan djevojčica. Profesorica Grubišić je s 2.s3 razredom iščitavala postavljene QR kodove.

Na televizoru u holu postavljena je prezentacija s podsjetnikom o važnosti brige za naše mentalno zdravlje, jer - nema zdravlja, bez mentalnog zdravlja!

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

Mirna Ilakovac, psihologinja