Udruga Zdenac u Medicinskoj školi Osijek

Autor: Damir Miler, 16. 5. 2010.

Udruga Zdenac sudjelovala je na danima Dominusfesta u Osijeku te su posjetili našu školu 14. svibnja 2010. kako bi nam predstavili svoje misionarsko djelovanje u Hrvatskoj i Africi.

Članice Udruge Dragana Šandrk i Zrinka Makaj kratko su predstavile Udrugu te nam pustili snimljeni dokumentarni film o njihovom djelovanju u Tanzaniji. Udruga Zdenac – Zdenac Milosrđa, neprofitna je organizacija civilnog društva, koja svoj rad temelji na kršćanskim vrednotama. Osnovana je 2003. godine u Splitu (Hrvatska) na inicijativu časne sestre i misionarke Ljilje Lončar, Službenice Milosrđa, s ciljem pomaganja najpotrebnijima u Hrvatskoj i zemljama Trećeg svijeta.

Dragana Šandrk i Zrinka Makaj iz udruge Udruga Zdenac – Zdenac Milosrđa u 3.s1 razredu

Projekcija filma udruge Zdenac u 2.s3 razred

Učenici 2.ls razreda

Nadahnuće za osnivanje Udruge javilo se tijekom misionarskog rada u Ekvadoru, misiji Palo Quemado, kako bi brojni kršćani diljem Hrvatske ostvarili svoje zvanje Misionara Milosrđa i time postali dio Pokreta Misionara Milosrđa, koji premošćuje granice kontinenata.
Vizija Zdenca „život u punini po mjeri čovjeka“ pokreće mnogobrojne humanitarne projekte, u kojima sudjeluje oko 450 članova, volontera i suradnika Udruge. Promicanje osnovnih ljudskih vrijednosti i solidarnost sa najsiromašnijima, okosnica su djelovanja koje se dijeli u nekoliko skupina:
- radionice za izradu uporabnih i umjetničkih predmeta (prihod od prodaje namijenjen je humanitarnim projektima)
- pomoć starijim i nemoćnim osobama, osobama s posebnim potrebama, samohranim roditeljima i djeci bez roditelja (druženje, psihološka i praktična pomoć, te financijska potpora)
- formacija misionara milosrđa – priprema laika za misijski rad u zemljama Trećeg svijeta
- logistika aktivnim misionarima-laicima, koji djeluju u Africi ili Južnoj Americi
- projekt „Zdenac znanja“ u kojem kumovi iz Europe sa 120 eura godišnje školuju jedno siromašno dijete u Africi ili Južnoj Americi (iznos uključuje jednogodišnju školarinu, školsku uniformu, knjige, pribor za pisanje i jedan obrok dnevno)
- kontinuirana edukacija volontera i suradnika, s ciljem izgradnje vlastite osobnosti: proučavanje Biblije prema vlastitoj metodi, radionice duhovnog i psihološkog sadržaja, stjecanje osnovnih teoloških znanja
Udruga Zdenac aktivno djeluje u gotovo svim dijelovima Hrvatske, a njezini volonteri - misionari su osim u Hrvatskoj do sada bili aktivni u Ekvadoru, Tanzaniji, Burundiju i Ruandi, kao nositelji i provoditelji konkretne pomoći najpotrebnijima u školama, nutricionističkim centrima, domovima za mlade, domovima za osobe s posebnim potrebama i bolnicama.

Članice Udruge Zdenac potaknule su naše učenike 3.s1, 2.s3 i 2.ls razreda, koji su imali privilegiju pogledati dokumentarni film i čuti njihova dosadašnja iskustva, na sudjelovanje u njihovom projektu „Moja dva kruha“.

Po osobnom nadahnuću i volji svatko može prema svojim mogućnostima uplatiti ili redovito uplaćivati 15 kuna mjesečno za duhovno, moralno i materijalno pomaganje Udruge Zdenac na žiro račun:

Poziv na broj - 70

Udruga Zdenac