Dobro je činiti dobro - za djecu Benina

Autor: Damir Miler, 11. 5. 2010.

Medicinska škola Osijek redovito sudjeluje u humanitarnim akcijama osobito tijekom Došašća i Korizme. U ovoj školskoj godini započeli smo s projektom Dobro je činiti dobro – kumče u Beninu.

Ideja se rodila nakon zajedničkoga promišljanja za što i za koga bi namjenili našu Adventsku akciju. U našem gradu djeluju Marijine sestre od čudotvorne medaljice s kojima smo stupili u kontakt te dogovoriti jednu dugotrajniju akciju. Sestre su nam donijele fotografije djevojčica koje pohađaju školu i kojima je potrebna financijska pomoć. Stoga smo odabrali djevojčice osnovih i srednjih škola. Budući da je školarina za srednju školu 300e, tako su se tri razreda ujedinila kako bi djevojčica ipak završila školu i imala veću perspektivu u životu.

Sestre, naime, djeluju kao misionarke u Beninu od 1988. godine, a danas djeluju u četiri mjesta: Affame, Malanhoui, Porto Novo i Biro. Osnovale su dispanzer za bolesne i nemoćne i kuću Majka i dijete gdje se posebno brinu za majke s malom djecom te im pružaju neophodnu hranu. Sestre također skrbe za djevojčice koje su napuštene ili čiji su ih roditelji predali njima na skrb. To su djevojčice koje dolaze iz velikih obitelji i roditelji ih ne mogu prehraniti niti ih školovati. Stoga su sestre tražile pomoć kako bi se djevojčice školovale i ne bi se morale tako rano udavati. Briga za djevojčicu koja pohađa osnovnu školu je 100e, a za srednjoškolku je 300e za cijelu godinu. Stoga smo se uključili u ovu akciju tijekom Adventa i Korizme i po jednom razredu skupili 100e.

BIO BASSE DIAN – KUMČE 1.s1, 1.s2, 1.s3 (300 €)
Ima 14 godina, pohađa prvi razred srednje škole. Dolazi iz obitelji s osmero djece, braće i sestara, koja živi od plodova zemlje. U njezinom plemenu djevojčice se udaju već od dvanaest godina

GOUNO COLETE – KUMČE 4.s1, 4.s2, 4.s3 (300 €)
Ima 13 godina, pohađa prvi razred srednje škole. Potječe iz obitelji s devetero djece, braće i sestara. Nitko od njih ne pohađa školu osim nje.

GUERA RAISSA – KUMČE 3.s1, 3.s2, 3.s3 (300 €)
Ima 14 godina i pohađa drugi razred srednje škole. Ima jednu mlađu sestru, a nema niti jednog roditelja. Živjele su kod bake, koja je zaliječena gubavka, prije nego su došle kod sestara.

KOTO AGNES – KUMČE 4.l (100 €)
Ima 10 godina, pohađa treći razred osnovne škole. Dolazi iz obitelji sa šestero djece, braće i sestara. Samo se majka brine o djeci, a jedino ona pohađa školu

OROUYARI CARMELLA – KUMČE 1.ft, 2.f, 3.ft (300 €)
Ima 15 godina, pohađa drugi razred srednje škole. Ima šestero braće i sestara, a za obitelj se brine sam otac obrađujući zemlju.

SALIFOU LEILA PRISCA – KUMČE 1.z (100 €)
Ima osam godina, pohađa prvi razred osnovne škole. Otac je ostavio obitelj, a majka se preudala te je djevojčica ostala kod bake koja je stara i ne brine se za djecu.

TABE MARI-FIRMINE – KUMČE 2.s1, 2.s2, 2.s3 (300 €)
Ima 14 godina, pohađa drugi razred srednje škole. Dolazi iz obitelji s desetero djece, braće i sestara. Roditelji su se razišli, a ona je živjela s ocem koji su je želio udati. Više puta je dolazio kod sestara kako bi ju odveo i kao za ženu dao nekome koga je on izabrao.

BANA INESSE – KUMČE 2.ls (100 €)
Ima 9 godina, pohađa prvi razred osnovne škole. Ima šestero braće i sestara, a majka se sama brine o njima. Jedino Ines pohađa školu.

« Svibanj 2024 »