Obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom

Autor: Vesna Suvala, 29. 1. 2019.

Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se 3. prosinca. Učenici 4.ft i 2.ft razreda sa svojim nastavnicima struke obilježili su ga edukativnim predavanjem koje je održala gošća predavačica, Anita Lovreković. Gospođa Lovreković osoba je s invaliditetom, oboljela je od cerebralne paralize, a nama je ispričala svoju životnu priču o svom odrastanju, prihvaćanju invaliditeta, suočavanju s neprihvaćanjem  vršnjaka i društva kao i svom trudu, svakodnevnom mukotrpnom vježbanju i ostalim terapijama.

U njezinoj je pratnji bio i njezin fizioterapeut Ivan Krpan koji je detaljno objasnio fizioterapijski proces i metode rada te na taj način zainteresirao publiku za stručno područje. Predavanje je bilo izuzetno zanimljivo jer je gospođa Lovreković pokazala pozitivne strane cijele priče. Publika je, ganuta do suza, pozdravila  dragu i pozitivnu gđu Lovreković u nadi da će ju ponovo susresti. Bilo je to predavanje koje nam je ukazalo na prave vrijednosti koje svi često zaboravljamo i sigurno ćemo ga još dugo pamtiti.

Nakon predavanja učenici 4.ft razreda sudjelovali su u kratkoj radionici. Izabrani učenik dobio je zadatak provesti određeno vrijeme u invalidskim kolicima tijekom kojeg je trebao otići do najbližeg kioska, udaljenog desetak minuta od škole, kako bi kupio žvakaće gume te se vratiti natrag i to sve bez tuđe pomoći. Učenik je uspješno odradio zadatak i prenio dojmove ostalim učenicima.

Ivana Marček, bacc.physioth

.