Europski dan jezika

Autor: Vesna Suvala, 10. 10. 2018.

U Europskoj uniji, na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna.

Drugu godinu za redom, osnovne i srednje škole iz Osijeka, odlučile su zajedno proslaviti ovaj dan na Trgu svetog Trojstva u Tvrđi.

Našu Školu predstavljalo je jedanaestoro učenika drugih razreda te profesori: Elena Džojić, Renata Gal, Ivan Kordić i Anita Ivanković. Tema kojom se predstavila naša Škola bila je medicinski pojmovi, tj. riječi kojima opisujemo osnovne dijelove tijela na nekoliko europskih jezika. Lucija Boljkovac, 2. g napravila je listić sa zadatkom spajanja pojmova za francuski jezik, Sara Držaić, 2. g memory kartice za talijanski jezik te Ivona Farago, 2. g zadatak u kojem je trebalo odgonetnuti o kojem se dijelu tijela radi i spojiti ga s izrazom na grčkom jeziku. Loren Trstenjak, 2. g osmislio je kahoot kviz za finski jezik. Luka Hranić, 2. s2 odabrao je pojmove za opis ljudskog tijela na poljskom jeziku, dok je Nina Meško napravila isto na slovačkom jeziku. Zadatak je bio označiti „pravi“ dio ljudskog tijela kojeg su nacrtale Karla Činčurak i Anamaria Nikić, 4. dt. Nacrtale su i lice na kojem su sličnu aktivnost imale Lana Meško, 2. s2, za mađarski jezik i Tamara Nikolovski, 2. s2 za španjolski jezik. Pridružili su im se i Josipa Filipović i Ante Soldo,1. s1.

« Listopad 2018 »

18.10.2018. 16:00
Studija povezuje preeklampsiju i demenciju
Istraživanje kanadskih znanstvenika s University of Toronto ukazuje na prosječno 3,4 puta veći rizik za vaskularnu demenciju kod žena koje su tijekom trudnoće patile od preeklampsije.

18.10.2018. 12:25
Sudjelujte u istraživanju o pristupu okolišnim informacijama
Zelena akcija, u sklopu projekta "Poboljšanje pristupa informacijama o okolišu" ("Improving Access to Environmental Information") provodi istraživanje o iskustvima korisnika i nadležnih tijela s pristupom okolišnim informacijama. Svoja iskustva i stavove možete izraziti i vi!