Europski dan jezika

Autor: Vesna Suvala, 10. 10. 2018.

U Europskoj uniji, na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna.

Drugu godinu za redom, osnovne i srednje škole iz Osijeka, odlučile su zajedno proslaviti ovaj dan na Trgu svetog Trojstva u Tvrđi.

Našu Školu predstavljalo je jedanaestoro učenika drugih razreda te profesori: Elena Džojić, Renata Gal, Ivan Kordić i Anita Ivanković. Tema kojom se predstavila naša Škola bila je medicinski pojmovi, tj. riječi kojima opisujemo osnovne dijelove tijela na nekoliko europskih jezika. Lucija Boljkovac, 2. g napravila je listić sa zadatkom spajanja pojmova za francuski jezik, Sara Držaić, 2. g memory kartice za talijanski jezik te Ivona Farago, 2. g zadatak u kojem je trebalo odgonetnuti o kojem se dijelu tijela radi i spojiti ga s izrazom na grčkom jeziku. Loren Trstenjak, 2. g osmislio je kahoot kviz za finski jezik. Luka Hranić, 2. s2 odabrao je pojmove za opis ljudskog tijela na poljskom jeziku, dok je Nina Meško napravila isto na slovačkom jeziku. Zadatak je bio označiti „pravi“ dio ljudskog tijela kojeg su nacrtale Karla Činčurak i Anamaria Nikić, 4. dt. Nacrtale su i lice na kojem su sličnu aktivnost imale Lana Meško, 2. s2, za mađarski jezik i Tamara Nikolovski, 2. s2 za španjolski jezik. Pridružili su im se i Josipa Filipović i Ante Soldo,1. s1.

« Prosinac 2018 »

KARTA - KAKO DO NAS

12.12.2018. 16:00
Osijek: Studij medicine na njemačkom jeziku
Od sljedeće jeseni će na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku biti dostupan studij na njemačkom jeziku.

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Optimizam - optimistično razmišljanje također dokazano pomaže. Zamislite idealnu budućnost - primjerice da živite uz partnera punog ljubavi i potpore ili da ste zaposleni na mjestu koje vas ispunjava - a zatim zapište zamišljenu sliku u dnevnik (može i virtualni: blog, face,…).

Činite dobra djela -  Pomažući drugima pomažemo i sebi. Osobe koje doniraju vrijeme ili novac u dobrotvorne svrhe ili koje altruistički pomažu ljudima u potrebi osjećaju se sretnijima.