MEĐUNARODNI DAN SESTRINSTVA

Autor: Vesna Suvala, 23. 5. 2018.

Međunarodni dan sestrinstva, medicinske sestre i tehničari cijeloga svijeta obilježavaju 12. svibnja, u spomen na rođenje Florence Nightingele, začetnice modernog sestrinstva. Međunarodna sestrinska organizacija (ICN) obilježava ovaj dan od 1965. Godine. To je jedan od najznačajnijih događaja na području sestrinske profesije. Svijet sestrinstva obiluje izazovima i otvoren je za sve koji žele sudjelovati u izgrađivanju spoznaja o najplemenitijoj profesiji u svijetu.

Međunarodno vijeće medicinskih sestara (ICN), kao krovna svjetska sestrinska udruga svake godine poziva medicinske sestre da se suoče s problemima u zdravstvu, tako ove godine predlaže temu: "SESTRINSTVO: GLAS KOJI VODI, ZDRAVLJE JE TEMELJNO

LJUDSKO PRAVO“

Sestrinstvo ima korijene u potrebama čovječanstva u liječenju i ozdravljenju bolesnih, pružanju zaštite i njege te pomaganju svima potrebitima. Cilj je sestrinstva spriječiti bolest i očuvati zdravlje.

„Zdravlje je stanje potpunog tjelesnog, duševnog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.” Cilj je promicanja zdravlja omogućiti pojedincima i zajednicama povećanu kontrolu nad čimbenicima koji uvjetuju zdravlje.

Učenici trećih i četvrtih razreda Medicinske škole Osijek aktivno su se uključili u obilježavanje Međunarodnog dana sestrinstva mjerenjem krvnoga tlaka i određivanjem razine šećera u krvi građanima Osijeka. Tijekom akcije na središnjem osječkom Trgu Ante Starčevića, u subotu od 9:00 do 12:00 sati izmjereno je 221vrijednosti krvnoga tlaka i 198 vrijednosti glukoze u krvi. Najveća je izmjerena vrijednost krvnog tlaka iznosila 180/100mmHg, dok je najviša izmjerena razina glukoze iznosila 19,4 mmol/l, osobi koja liječi šećernu bolest.

U obilježavanju Dana sestrinstva sudjelovali su učenici:

4.s1:Barić, Knežević

4.s2: Stiplošek, Lacković, Tomasković, Jaman, Žitnjak, Romić, Šestanj, Vulić, Abramović, Nikolić

4.s3: Bešlagić, Mamić, Pejin, Kremer, Vojvodić, Balikić, Karanović, Ivšan, Šajben, Kojić

Grupe učenika 3.s1, 3.s2

Nastavnici: Jaman Galeković, Laurović, Dravinski, Kralj-Vasilj, Maras, Tot, S.Višević, Hideg, Rogina, Grdić, Rakin.

Medicinske sestre mogu i moraju biti glas koji vodi, poboljšavanjem pristupa skrbi, omogućavanjem holističkog, čovjeku usmjerenog pristupa zdravlju i osiguravanjem da se čuju njihovi glasovi u utjecaju na zdravstvenu politiku, planiranje i pružanje usluga.
Dakle, budimo taj glas koji vodi i zagovarajmo pravo na zdravlje svakoga pojedinca. Vodimo se izrekom: ”Kada spasiš jedan život, onda si heroj, kada spasiš stotine života, onda si medicinska sestra”.

« Kolovoz 2018 »

17.08.2018. 16:00
Matične stanice za povratak vida
Aktivacija matičnih stanica u oku je kod slijepih laboratorijskih miševa rezultirala djelomičnim povratkom vida, objavio je znanstveni časopis Nature.

08.05.2018. 13:00
Šest jednogodišnjih bjeloglavih supova pušteno natrag u prirodu
Plavnik, Kvarneri‡, Kruna, Nevera, Jadran i Pavlomir, koji su prošle godine prona‘eni kao ozlije‘eni pti‡i, poletjeli su kvarnerskim nebom, zahvaljuju‡i djelatnicima Javne ustanove Priroda, zagrebačkog Zoološkog vrta i udruge BIOM.