Hrvatski Dan mimoza

Autor: Vesna Suvala, 30. 1. 2018.

Rak vrata maternice izazov je suvremene medicine te značajan javnozdravstveni problem u razvijenim i nerazvijenim zemljema. Zahvaljujući današnjim mogućnostima u medicini i javnom zdravstvu i uzimajući u obzir znanja u sprečavanju i mogućnostima ranog otkrivanja ove bolesti,od ove bolesti ne bi smjela teoretski oboljeti niti umrijeti ni jedna žena u svijetu. No nažalost stvranost je još uvijek poražavajuća.

Dobro organizirana zdravstvena zaštita jedan je od bitnih čimbenika za očuvanje i unapređenje kvalitete života žene uopće. Kroz skrb o materinstvu, planiranje obitelji, zaštitu žena od malignih bolesti čini temelj osiguranja biološke reprodukcije pučanstva, a kroz važnu ulogu u obitelji i odgoju kao i značaja radne produktivvnosti žena u društvenom okruženju, predstavlja vodeći najvažniji zadatak svakog društva.

Od 1. prosinca 2012. godine u Hrvatskoj se provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice, kojemu je osnovni cilj rano otkrivanje maligne bolesti ili promjena koje joj prethode, a namijenjen je ženama u dobi od 25 do 64 godine.

U subotu, 20. siječnja 2018. godine, u vremenu od 11 do 13 sati na Trgu Ante Starčevića u Osijeku organiziran je 11. hrvatski Dan mimoza, nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice kao najava Europskog tjedna borbe protiv raka vrata maternice (22.-28. siječnja 2018.). Uz simboličnu prodaju cvjetova mimoze te podjelu edukativnog materijala nastojalo se građane informirati i savjetovati o mogućnostima sprječavanja i ranog otkrivanja raka vrata maternice te cjepljenju protiv HPV-a.

Medicinska škola Osijek uključila se u provođenje humanitarne akcije s ciljem poticanja i senzibilizacije mladih generacija, budućih medicinskih sestara i tehničara za rad u humanitarnim akcijama koje su značajka civiliziranog društva. Učenici su u šetnji gradom dijelili edukativne materijale uz simboličnu prodaju cvjetova mimoze čiji prilog ide Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka vrata maternice.

U akciji su sudjelovali učenici 4.s1 razreda: Ana-Maria Plečić, Josipa Brkić, Ljiljana Vidić, Zorana Grebić, Mirna Jakovljević, Domenika Jurković.Martina Čapalija, Iva Patajac, Jelena Kozolić, Lucija Križaj, Stefan Knežević, Leon Barić, Luka Dukić, Lorena Spreitzer, Magdalena Župan, Ana Turšćak, Lea Kasa, Marija Lukač, Kristina Vidić, Klara Kačić, Karlo Tobler, Monika Kisić, Marko Derdić, Teo Trbara, Karlo Patila te nastavnice: Maja Carević, Sanja Višević i Zdenka Omrčen.

« Listopad 2018 »

23.10.2018. 16:00
Organski uzgojena hrana i manji rizik za rak
Osobe koje češće konzumiraju organski uzgojenu hranu imaju prosječno 25% manji rizik obolijevanja od raka, objavili su francuski znanstvenici s INSERM-a.

18.10.2018. 12:25
Sudjelujte u istraživanju o pristupu okolišnim informacijama
Zelena akcija, u sklopu projekta "Poboljšanje pristupa informacijama o okolišu" ("Improving Access to Environmental Information") provodi istraživanje o iskustvima korisnika i nadležnih tijela s pristupom okolišnim informacijama. Svoja iskustva i stavove možete izraziti i vi!