SVJETSKI DAN SRCA 29. rujna 2017.

Autor: Vesna Suvala, 3. 10. 2017.

Srčanožilne bolesti, koje uključuju bolesti srca i moždani udar, prve su na listi bolesti sa smrtnim ishodom. Dobra je vijest kako se većina srčanožilnih bolesti može prevenirati poduzimanjem jednostavnih svakodnevnih promjena kao što su zdrava ishrana i konzumacija pića, povećanje tjelesne aktivnosti i prestanak pušenja.

Stoga je za ovaj Svjetski dan srca bilo važno podijeliti energiju i reći drugima što činimo za svoje srce s ciljem poboljšanja vlastitog zdravlja. „Nahranite, pokrenite i volite svoje srce“.

Na središnjem osječkom trgu, Trgu Ante Starčevića, 30.rujna 2017.g. obilježen je Svjetski dan srca u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Osječko – baranjske županije i Udruge kardioloških bolesnika pod motom: „Podijelite energiju, nahranite svoje srce, pokrenite svoje srce i volite svoje srce“. Obilježavanju ovog Svjetskog dana srca  pridonijeli su i učenici Medicinske škole Osijek, aktivnostima mjerenja vrijednosti  krvnog tlaka, određivanja razine šećera u krvi, podjelom edukativnih materijala i sudjelovanjem u edukaciji građana o mjerama koje sprječavaju nastanak kardiovaskularnih bolesti.

Akciji se odazvao velik broj građana Osijeka. Tijekom akcije izmjerena su 296 krvna tlaka, određena je 371 razina glukoze u krvi. Građanima s povišenim vrijednostima krvnog tlaka i šećera u krvi, koji do sada nisu bili na pregledu, savjetovano je da se jave svome liječniku obiteljske medicine.

Akciju su proveli učenici:

3.g razreda; Željka Kljajić, Zorana Vidaković, Milica Mišljenović; 4.s1 razreda; Zorana Grebić, Sandra Mamić, Ana Turšćak, Biljana Rakazović; učenici 4.s2 razreda; Anđela Mikičić, Marina Jaman, Dejan Žitnjak, Vinko Boltadžija; učenici 4.s3 razreda; Ida Barić, Ema Đerđ, Ivana Loina; učenici 5.s1 razreda; Gabrijela Kovačević, Monika Kovač, Mia  Haršanji, Droijan Galunić; učenici 5.s2 razreda; Mia Viljanac, Antonela Lukadinović, Ana Tremboš, Antonia Tkalec, Ana Subašić i učenici 5.s3 razreda; Matea Paradžik, Dea Predrijevac, Martina Šarić, Milica Panić, Nicole Pavlić, te njihovi nastavnici: Ljiljana Eršek, Marija Maras, Martina Tot, Mateja Hideg, Zdenka Omrčen i Marko Maceković.

« Ožujak 2024 »