Budimpešta – kraljica Dunava

Autor: Vesna Suvala, 24. 5. 2017.

Dvodnevna avantura započela je lijepog sunčanog četvrta 11. svibnja 2017. Suncem okupan glavni autobusni kolodvor u Osijeku, 7:00 sati ujutro, učenici 2.s1 i 2.s2 razreda u pratnji svojih razrednika Snježane Tomljenović, prof., Željka Kristića, prof. i pratiteljice Alte Pavin Banović, veselo kreću na put prema Budimpešti – kraljici Dunava.

Prvi dan našega putovanja bio je rezerviran za Budim, a drugi za Peštu. Prva destinacija u Budimu bila nam je tvrđava Citadella sa koje se pruža prekrasan pogled na cijelu Budimpeštu. Dok smo prelazili preko Szécheny mosta (jednog od mostova koji spaja Budim s Peštom) na putu do Budimskog dvorca, vidjeli smo spomenik nultom kilometru. Nakon Budimskog dvorca posjetili smo crkvu sv. Matijaša od koje smo put nastavili prema bolnici – muzeju iz 2. svjetskog rata – „Hospital in the rock“. Već premoreni, krenuli smo prema hotelu Zuglo. No, nakon večere energija se vratila te se zabava nastavila do kasno u noć. Nakon svega nekoliko sati sna i doručka, nastavili smo obilazak.

Petak je bio rezerviran za Peštu. Nakon obilaska Andraševe avenije s Trgom heroja, krenuli smo prema prekrasnoj Bazilici sv. Stjepana. To je ujedno bila i naša posljednja destinacija. Nakon samostalnog obilaska shopping centra i svakoga restorana, na našu veliku žalost, krenuli smo put Osijeka.

Bojana Višekruna, 2.s1

« Lipanj 2017 »

22.06.2017. 16:00
Studija upozorava na e-cigarete
Nalazi američkih znanstvenika sugeriraju kako uporabu elektronskih cigareta prati rizik za oštećenja DNK usporediv s pušenjem običnih cigareta bez filtera.

08.06.2017. 12:34
Slavimo mora i oceane!
8. lipnja svake se godine obilježava Svjetski dan oceana. Turistička sezona, vrijeme sunca, mora i kupanja se bliži, ima li stoga boljeg načina da je započnemo od dana posve‡enog promišljanju o našim doprinosima ekosustavima od kojih ovisi cijeli život na Zemlji?