Učenici pažnja, virus gripe H1N1v prijeti i vama!

Autor: Damir Miler, 27. 10. 2009.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo - Služba za epidemiologiju zaraznih bolesti

Pandemijska gripa H1N1v 2009./2010. i škole

Novi H1N1 virus gripe koji uzrokuje sadašnju pandemiju u svijetu može se uspješno širiti medu učenicima u školama. Obična sezonska gripa je bolest od koje najčešće obolijevaju djeca i učenici. S obzirom na prethodno preboljenu sezonsku gripu većina učenika ima djelomičan ili solidan imunitet, što kod nove H1N1 gripe nije slučaj. Nitko na ovu novu gripu nije imun, te se očekuje puno više oboljelih. Bolesni učenici mogu u školi relativno brzo proširiti gripu na druge učenike i njihove obitelji.

Zaštita od infekcije virusom gripe i oboljenja

Pridržavati se pravila kod kihanja i kašljanja
Virus gripe bolesnik prenosi na druge osobe putem kapljica koje nastaju prilikom kihanja i kašljanja. Najveća mogućnost zaraze je boravak u neposrednoj blizini oboljelog koji kiše i kašlje, te se putem kapljica virus može unijeti u dišni sustav osobe u bliskom kontaktu.
Stoga prilikom kihanja i kašljanja treba pokriti usta i nos maramicom (najbolje koristiti papirnate maramice koje će se odmah nakon upotrebe baciti u koš za smeće). Ukoliko nemate maramicu, tada valja kašljati i kihati u rukav (unutrašnjost lakta ili rame), a ne u ruke.

Prati ruke
S obzirom da se virus gripe može zadržati na površinama i na rukama, neophodno je često pranje ruku, sapunom i vodom, posebno nakon kašlja i kihanja. Posebni dezinficijensi za ruke nisu potrebni, a ako se nakon pranja koriste, poželjno je da budu na bazi alkohola.

Bolesnik s gripom treba ostati kod kuće
Mirujete i uz lijekove za snižavanje tjelesne topline pijete (najmanje 2 litre) čaja s limunom, limunadu ili tekućinu koju volite.
Ako vam se tjelesna toplina, uz upotrebu lijekova za snižavanje temperature, ne snižava javite se svome liječniku.
Radi vlastitog oporavka, kao i zbog zaštite drugih učenika, nastavnika i poznanika, s gripom valja ostati kod kuće. U školu se učenik može vratiti nakon što 24 sata nema temperaturu (a da pri tome nije uzimao lijekove za snižavanje tjelesne temperature).

« Svibanj 2024 »