Ivan Bonifacije Pavletić (1864.-1897.)

Autor: Vesna Suvala, 16. 5. 2017.

O. Mariano Passerini, svećenik i redovnik Družbe Sinova Bezgrješne i s. Mirjam Kuštreba, redovnica Družbe Klanjateljice Krvi Kristove promovirali su knjige o Slugi Božjem bratu Ivanu Bonifaciju Pavletiću u konferencijskoj dvorani Medicinske škole Osijek 9. svibnja 2017. O životu i djelu brata Ivana Bonifacija Pavletića pisali su Aleandro Paritanti, Hrvatski hodočasnik, tragom brata Ivana Bonifacija Pavletića u izdanju Spiritus movens iz Kutine i autorica Sonja Tomić, Bonifacije, sin Bezgrješne u izdanju Glasa Koncila. Učenicima drugih i trećih razreda predavači su prezentirali život i djelo brata Ivana Bonifacija Pavletića te su postavili izložbu ispred školske knjižnice. Temu predavanja uklopili su u svoj  nastavni sadržaj etike, Inez Brataljenović, prof., nastave vjeronauka, Adrijana Lovrinčević, vjeroučiteljica i nastave etike u sestrinstvu, Viktorija Ežbegović, prof.

Brat Bonifacije Pavletić bio je posvećeni laik u redovničkoj obitelji blaženoga Luigija Marije Montija. Rođen je u Zbjegovači, 25. lipnja 1864., a kršten u crkvi Gospe Snježne u Kutini, u zagrebačkoj nadbiskupiji. U dobi od jedanaest godina ostaje bez roditelja, a izučio je postolarski zanat. Željan intenzivnoga života, odolazi u Graz gdje se uključio u „Udruženje katoličke radničke mladeži“. 1887. dolazi u Rim kada započinje svoje služenje bolesnima u ogromnoj papinskoj bolnici „Santo Spirito in Sassia“. Od samog utemeljitelja učio je kako s ljubavlju služiti bolesnicima. Njegovanje bolesnika je poslanje koje nadahnjuje na Isusovom primjeru koji je prošao zemljom čineći dobro svima, liječeći tijela i ozdravljajući duše. Brat Bonifacije je u bolesnima gledao samoga Krista: olakšati boli i muke onima koji trpe znači pomoći čovjeku ući u samoga sebe, ozdraviti, pronaći vjeru u Boga. I brat Bonifacije naučit će stil u kojemu će biti „anđeo utjehe, poslan od Boga i njegove Bezgrješne Marije“ i približavati se postelji boli s nakanom kako će „s ljubavlju podizati i olakšavati patnje“ pomagati svima koji su u potrebi, danju i noću.

28. rujna 2008. njegovi su posmrtni ostaci preneseni u crkvu generalne kuće u Rimu i položeni u novu grobnicu, pripravljenu za njega. Kardinal Josip Bozanić tom je prigodom rekao: „Kao nadbiskup Zagrebačke nadbiskupije, iz koje potječe brat Bonifacije, došao sam s drugim hodočasnicima iz Hrvatske, kako bih molio brata Bonifacija i molio s njim. Molim njegov zagovor našem narodu, a posebno mladeži, jer se brat Bonifacije za života s puno ljubavi posvećivao mladima.“ Brat Bonifacije, tihi heroj ljubavi, umro je sa samo 33 godine u Rimu, 4. studenog 1897. na glasu svetosti.

Alta Pavin Banović

« Rujan 2017 »

23.09.2017. 08:00
Svijest o idiopatskoj plućnoj fibrozi
Idiopatska plućna fibroza (IPF) je relativno rijetka bolest, pa se obilježavanjem Svjetskog tjedna IPF-a od 16. do 24. rujna željelo ukazati na njezinu težinu te važnost ranog otkrivanja kako bi se na vrijeme počelo s liječenjem i bolest usporila.

22.09.2017. 15:33
Objavljeni rezultati istraživanja o diskriminaciji u RH
Svaka peta osoba u Hrvatskoj bila je barem jednom diskriminirana u posljednjih pet godina, i to najčeš‡e u području rada i zapošljavanja te zdravstvene zaštite. No, čak 68 posto njih nije potražilo pomo‡, pokazalo je "Istraživanje o stavovima i razini svijesti o diskriminaciji i pojavnim oblicima diskriminacije" Ureda pučke pravobraniteljice i Centra za mirovne studije.